Kellnerův fond kupuje dřevařský gigant CE Wood. Ten nabízí Lesům ČR smír

Praha - Jednu z největších tuzemských dřevařských firem, společnost CE Wood, ovládne fond RP Capital spoluvlastněný nejbohatším Čechem Petrem Kellnerem. Cenu za 66 procent této téměř největší lesnické firmy ve střední Evropě společnosti nezveřejnily. Podle internetového serveru iHNED.cz se pohybuje v řádech miliard korun. CE Wood dnes také nabídla státnímu podniku Lesy ČR vyrovnání dluhů za nezaplacené faktury a ukončení vleklého soudního sporu smírem.

Předseda představenstva CE Wood Ivan Doubrava přiznává, že jeho firmu nepříznivě zasáhla současná světová krize. Dřevařský gigant však podle něj přesto má vynikající růstový potenciál, který dokáže díky vstupu kapitálově silného partnera plně využít. CE Wood si od vstupu fondu slibuje především zlepšení své pozice na trhu a také investice do nových produktů či výrobních aktivit.

Fond investuje do dřeva víc než miliardu

RP Capital má s CE Wood velké plány. Do lesnictví, těžby a zpracování dřeva je připraven investovat přes miliardu korun. Skupina, která vznikla v roce 2004, nyní spravuje aktiva v hodnotě přibližně tři miliardy dolarů. Fond má pobočky ve Spojených státech a ve Velké Británii. Zakladateli byli Kellner a Rafael Berber.

CE Wood - ztrátové hospodaření a spory se státem 

CE Wood je mateřskou společností stejnojmenného holdingu, který je největším seskupením v České republice zabývajícím se výrobou, zpracováním a prodejem dřeva. V roce 2006 vykázala společnost tržby přes dvě miliardy korun. Hospodaření však skončila 73,5 milionu korun v minusu.

Jméno CE Wood je v současnosti nejvíce skloňováno v souvislosti se spory, které vede se státním podnikem Lesy České republiky. CE Wood se cítí poškozen lesnickými zakázkami vypisovanými státním podnikem. Vystavil mu proto směnku na zhruba pět miliard korun, které mu mají kompenzovat vzniklou ztrátu. Lesy ČR naopak tvrdí, že CE Wood nyní dluží peníze jim. Státní podnik už proto podal na CE Wood dvě žaloby.

CE Wood se chce s Lesy ČR dohodnout 

CE Wood ale podle všeho ve sporu s Lesy ČR obrátil. Doubrava dnes v rozhovoru pro server Euro on-line uvedl, že dřevařská společnost nabídla státnímu podniku vyrovnání dluhů za nezaplacené faktury a ukončení vleklého soudního sporu smírem. Na oplátku požaduje vyrovnání závazku ze strany LČR.