Ministři rozhodnou o zvýšení záruk za vklady v bankách

Praha - Vláda bude na dnešním mimořádném zasedání jednat o zvýšení garancí za vklady klientů v bankách. Ty by měly podle návrhu ministra financí Miroslava Kalouska pokrývat 100 procent vkladů do výše 50 tisíc eur. Zvýšení záruk má posílit důvěru lidí v banky, zasaženou celosvětovou finanční krizí.

Česká republika dnes bankovním klientům prostřednictvím Fondu pojištění vkladů garantuje 90 procent částky do 25 tisíc eur. Navrhovaná úprava by znamenala, že by fond nově pojistil 97 procent vkladů všech klientů.

ČSSD chce neomezené záruky

Čeští vládní i bankovní představitelé ujišťují, že banky v tuzemsku jsou ve velmi dobré finanční kondici a celé odvětví je stabilní a bez problémů. Ministr financí Miroslav Kalousek i proto opakovaně odmítá státní záruky za všechny bankovní vklady. Neomezené záruky naopak navrhuje opoziční ČSSD. Poslanec ODS Vlastimil Tlustý navrhne ve sněmovně zvýšení garancí za bankovní vklady na čtyři miliony korun.

Garance rostou v celé EU

Na zvýšení garancí se ministři financí zemí Evropské unie dohodli na společném jednání minulý týden a jednotlivé státy v tomto duchu začaly záruky za vklady navyšovat. Plně se za všechny peníze klientů v bankovních domech zaručily Dánsko, Irsko, Island, Německo, Portugalsko, Rakousko a Slovensko, garance ale zvýšily také Francie a Velká Británie.

Evropská komise už v reakci na růst státních záruk upozornila, že musí být jen časově omezené a musí být zrušeny, jakmile se situace na trhu zasaženém světovou finanční krizí zlepší.