Česko přijde o výrobu zápalek, všechny se budou muset dovážet

Sušice (Klatovsko) - Jediný výrobce zápalek v České republice sušické Solo ukončí poslední prosincový den výrobu. O práci přijde 55 ze současných 83 zaměstnanců. Horší ale je, že do Česka se budou muset nyní všechny zápalky dovážet. Tradiční český výrobek tak nahradí nejspíše jeho příbuzný pocházející z Indie, která je díky levné pracovní síle největším exportérem sirek na světě.

„Hlavně vinou kurzu, ale i poklesu spotřeby zápalek v Evropě i ve světě, ztrácíme každý měsíc významné finanční prostředky,“ vyjmenoval hlavní důvody ukončení výroby sirek ředitel Věroslav Puchinger. Již tak těžkou situaci ale navíc sušické firmě zkomplikovalo zdražení osikového dřeva, papírové lepenky, chemikálií, energií a v neposlední řadě i růst mezd.

Solo je dlouhodobě ve ztrátě. Loni prodalo 400 milionů krabiček, meziročně téměř o pětinu méně. Jeho výrobky špatně konkurují indickým, čínským a pákistánským produktům. V těchto zemích je nejen levnější pracovní síla, například Indie navíc vyrovnává svým výrobcům kurzové ztráty.

55 zaměstnanců, které Solo z důvodu uzavření výroby propustí, dostane výpověď do konce října. Práci ale zřejmě snadno najdou v dalších dřevařských firmách v regionu. Zbývajících 27 zaměstnanců z uzavřené výroby dostane práci v obchodní společnosti, na kterou se Solo transformuje.

Výroba sirek má v Sušici dlouhou tradici. V roce 1839 ji ve městě rozjel truhlářský tovaryš Vojtěch Scheinost se svou manželkou Marií, která se umění výroby zápalek naučila od vídeňského lékárníka Römera.