V informačních technologiích Poláci porážejí Čechy

Praha - Svět řeší ekonomickou krizi, technologickým firmám se ale daří - alespoň podle žebříčku Technology Fast 50 pro střední Evropu, který sestavila společnost Deloitte. Mezi padesátku nejlepších se dostalo 13 českých firem. Vítěz je z Polska - za posledních 5 let mu tržby v průměru rostly o 10 tisíc procent.

Roční výnosy alespoň 50 tisíc eur za posledních 5 let nebo sídlo firmy ve střední Evropě - pokud to firma splňuje, má šanci se do žebříčku dostat. Ze 3 tisíc oslovených společností to zvládlo zhruba 170. Nejúspěšnější byly letos polské firmy, první česká obsadila osmé místo. V průměru jí za posledních 5 let tržby rostly o 2 000 procent. Mezi zeměmi skončilo Česko na druhém místě - a přišlo tak o své loňské i předloňské prvenství.

„České firmy jsou velmi vyspělé, tolik prostoru pro růst už není, navíc evropský trh služeb svírají značná omezení,“ okomentovala žebříček analytička Dana Bérová. Samy firmy vidí překážky růstu jinde. Trápí je vývoj kurzu koruny nebo nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců.

Nejvíc oceněných firem vyvíjí software, dotahují je internetové společnosti. Do budoucna by se ale do popředí mohly dostat jiné obory. Podle manažera projektu Technology fast 50 Pavla Janečka je největší potenciál ve vývoji nanotechnologií nebo energetických úspor.