Kvůli finanční krizi se neplánovaně sejde G8

Washington – Probíhající globální finanční krize přinutila k neplánovanému setkání nejvyšší představitele skupiny velmocí G8. Měli by se sejít ještě letos. O schůzce se zmínil mluvčí Bílého domu Tony Fratto s tím, že se jí zúčastní americký prezident George Bush.

"Chceme všichni zajistit, abychom toto období překonali a chceme vyslat
světu jasný signál, že se hodláme sejít a tyto problémy řešit," řekl mluvčí novinářům, když doprovázel Bushe na cestě po Michiganu.

Bush podle mluvčího nehodlá opakovat chyby z minulosti, kdy vyspělé země řešily podobné krize uchylováním se k obchodnímu protekcionismu, který situaci podle ekonomů vždy jen těžce zhoršil. Podle Bílého domu je proto nutné zajistit, aby nejvyspělejší země světa udržely volný tok obchodu a investic.

Skupina G8 předtím v prohlášení vydaném Bílým domem sdělila, že stojí
jednotně za závazkem ministrů financí G7 bojovat s nynější finanční krizí,
podpořit finanční instituce a obnovit důvěru na trzích. V budoucnu bude
podle G8 nutné změnit regulační a institucionální režimy pro světový finanční sektor. Výzvu k reformě mezinárodních finančních institucí dnes na summitu EU přednesl britský premiér Gordon Brown.

G8 zahrnuje nejsilnější světové ekonomiky, USA, Japonsko, Německo, Británii, Francii, Kanadu a Itálii, sdružené k finančním jednáním ve skupině G7. Z politických a bezpečnostních důvodů se ke skupině připojuje Rusko, jehož členství však američtí představitelé kvůli srpnovým vojenským akcím Moskvy v Gruzii zpochybnili. Bush dnes řekl, že Rusko by se plánované schůzky mělo zúčastnit, protože finanční krize je také poškodila.