Akcie jsou jako na houpačce: Amerika teď zase nakopla svět, Praha ale ztrácí

Praha/New York - Časový posun dává investorům napříč kontinenty inspiraci. Dnes v noci středoevropského času skončil obchodní den ve Spojených státech. Americké akcie ve čtvrtek posílily díky nižším cenám ropy a poptávce ze strany investorů hledajících příležitosti k levným nákupům. Smazaly tak část ztrát z předchozího dne, kdy zažily nejprudší pokles od roku 1987. Krátce po závěru amerických burz otevřely asijské. Japonský akciový trh dnes stoupl o téměř tři procenta a oživil ze čtvrtečního propadu o více než 11 procent. Růstem otevřela i pražská burza, v úvodu si připisovala přibližně 3 procenta na indexu PX kolem poledne už ale ztrácela 4 procenta.

Nejsledovanější Dow Jonesův index se zvýšil o 4,68 procenta na 8979,26 bodu poté, co ve středu přišel o téměř osm procent. Širší index Standard & Poor's 500 stoupl o 4,24 procenta na 946,37 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite o 5,49 procenta na 1717,71 bodu. Hlavní tokijský index Nikkei 225 v závěru stoupl o 2,8 procenta na 8693,82 bodu.

Obchodování opět provázely značné výkyvy, které budou podle analytiků pokračovat. „Nadále budeme sledovat vrtkavost,“ řekl analytik Woody Dorsey ze společnosti Market Semiotics. To potvrzuje i ekonom z Fordham University Milan Zelený. „Kolísání bude pokračovat. Investoři vytahují hotovost ke snížení zadlužení a k výplatám členů investičních fondů, dnes se na burzách neinvestuje, nýbrž spekuluje, že to, co ráno koupím, musím večer se ziskem prodat,“ popisuje Zelený. „Výsledky z Wall streetu znamenaly pro asijské trhy uklidnění, čínská začínala s 11procentním růstem, rostlo i Japonsko,“ vysledoval zpravodaj Českého rozhlasu v Hongkongu Robert Mikoláš.