Návrh na zvýšení garancí za bankovní vklady je ve sněmovně

Praha - Poslanecká sněmovna už má k dispozici vládní návrh na zvýšení záruk za vklady v bankách. Podle této novely by klienti měli mít pojištěno 100 procent svých vkladů do maximálního limitu 50 tisíc eur (asi 1,24 milionu Kč). Vláda posílá návrh do sněmovny tak, aby s ním mohli poslanci souhlasit rovnou v prvním čtení.

Tento postup je ale možné vetovat, což opozice u vládních návrhů často dělá. Stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka dnes řekl, že sociální demokracie navrhne zkrátit projednávání ve sněmovně na dva dny. Současně navrhne zvýšit horní hranici pojištění vkladu až na 100 tisíc eur.

Vláda přistoupila k návrhu v reakci na současné dění na finančních trzích. „Celá změna je odůvodněna nutností reakce na probíhající turbulence na finančních trzích, která musí směřovat ke stabilizaci bankovního sektoru a nevyvolání nedůvěry fyzických a právnických osob ke zdraví bank v České republice,“ uvádí vláda v důvodové zprávě.

Vládní i bankovní představitelé ujišťují, že banky v tuzemsku jsou ve velmi dobré finanční kondici a celé odvětví je stabilní a bez problémů. Změna nebude podle vlády znamenat dopady na státní rozpočet, protože případné náhrady za vklady by vyplácel Fond pojištění vkladů.