Nová tisícikoruna se stala Bankovkou roku

Praha – Česká národní banka získala za novou tisícikorunu se sofistikovanějšími ochrannými prvky prestižní ocenění Bankovka roku 2008. Cenu každoročně uděluje International Association of Currency Affairs, která sdružuje přední světové odborníky zabývající se hotovostí.

„Považuji toto ocenění za potvrzení toho, že kvalita našich bankovek je nejen po výtvarné stránce, ale i v technické úrovni používaných ochranných prvků na té nejvyšší světové úrovni,“ poznamenal vrchní ředitel a člen bankovní rady Pavel Řežábek.

Nová tisícikoruna, kterou Česká národní banka pustila do oběhu v dubnu letošního roku, se od té staré liší řadou ochranných prvků. Patří mezi ně například nový typ ochranného proužku, který v závislosti na úhlu dopadajícího světla mění barvu z hnědofialové na zelenou. K tisku nového vzoru bankovek byly navíc použity barvy, jejichž reakce v UV záření je mnohem bohatší než na dosavadních bankovkách.

Bankovka roku pro novou tisícikorunu je již třetím oceněním, které česká měna od vzniku samostatné České republiky obdržela. První získala hned v roce 1993 padesátikorunová mince. V roce 1999 se zase světovým znalcům zalíbila zlatá mince v nominální hodnotě 10 000 korun s motivem výročí založení Nového Města Pražského.