ING se stane z 8,5 procenta státní, a to za 10 miliard eur

Amsterdam - Nizozemská vláda investuje do bankovní a pojišťovací skupiny ING Groep NV deset miliard eur. Ovládne 8,5procentní podíl s cílem zlepšit kapitálovou pozici skupiny. Po revitalizaci společnosti by se chtěla podílu opět zbavit. ING je největší nizozemská banka s akciemi na burze, aktivity má i v České republice.

Ministr financí Wouter Bos uvedl, že investice byla nutná kvůli „očekáváním trhu“, banka je však podle něj „zdravá“. Nizozemsko zároveň jmenuje dva členy dozorčí rady ING. Zástupci firmy oznámili, že ING letos nevyplatí dividendu a přehodnotí platy vedení.

V pátek ING uvedla, že za červenec až září vykáže vůbec první čtvrtletní ztrátu. Odhaduje ji na půl miliardy eur.

Nizozemská vláda dala stranou na posílení bankovního kapitálu 20 miliard eur. Zachovala se tak podobně jako jiné vlády ve světě, které bankám nabídly miliardy dolarů, aby stabilizovaly bankovní systém.

Při páteční ceně akcií má ING tržní hodnotu 15,3 miliardy eur. Během toho dne ale spadla cena jejích akcií téměř o 28 procent. Naopak po nedělním oznámení státního zásahu se po pondělním otevření burz obchodovaly akcie ING s 25procentním růstem.

ING je jedním z největších poskytovatelů finančních služeb na světě, obhospodařuje 85 milionů klientů. V České republice je její součástí ING Bank, ING Pojišťovna, ING Penzijní fond, ING Invest Management nebo ING Real Estate.