Domácnosti zaplatí za méně tepla více peněz

Praha - Kvůli neustále rostoucím cenám tepla snížila průměrná česká domácnost za posledních 17 let svou roční spotřebu tepla zhruba o třetinu. Úspory mají navíc podle odborníků dále pokračovat, a to o dalších 10 až 20 procent během příštích deseti let. Přesto platí průměrná domácnost rok od roku více a od ledna si zřejmě bude muset připravit opět desítky korun měsíčně navíc.

„Jak nám podraží teplo, to bychom se měli spíše zeptat dodavatelů paliva, protože ta tvoří podstatnou část nákladů na teplo,“ míní mluvčí Teplárenského sdružení České republiky Pavel Kaufman.

V současné době musíme podle něj rozlišit domácnosti, které topí uhlím, od těch, které používají k vytápění svých domovů plyn. V případě uhlí totiž podle Kaufmana stále platí dlouhodobější smlouvy a cenový nárůst proto v průměru nebude tak výrazný.

Ve zcela jiné situaci se nacházejí ti, kteří topí zemním plynem. Podle Kaufmana totiž za letošní rok jeho ceny stouply již o 35 procent. „Jestliže tři čtvrtiny ceny tepla dělá zemní plyn, tak je jasné, že takové zvýšení se musí v cenách tepla projevit,“ uzavírá Kaufman.