Nájemné Na Příkopě rekordně zdražilo, v evropském srovnání je patnácté

Praha - Nájemné obchodních prostor v pražské ulici Na Příkopě je patnácté nejvyšší v Evropě. Metr čtvereční tam obchodníky ročně vyjde na 1 800 eur, tedy zhruba na 47 tisíc korun. A cena se stále šplhá nahoru. Třicetiprocentní zvýšení oproti předchozímu roku zařadilo ulici mezi lokality s nejrychlejším růstem nájemného v Evropě.

„Nájemné v ulici Na Příkopě se na tuto úroveň dostalo převážně kvůli limitované nabídce volných prostor,“ vysvětlil realitní odborník Kevin Turpin z Jones Lang LaSalle, která žebříček ulic podle výše nájemného sestavuje.

Nejdražší v Evropě je Champs-Elysées, nejlevněji je v Pobaltí

Na nejdražší ulici v Evropě - pařížskou Champs-Elysées - ale Příkopy stále ještě zdaleka nemají. Tam se platí za metr čtvereční ročně 7 360 eur. Na rozdíl od Příkopů tam už ale nájmy nerostou.

Naopak pokud obchodník hledá nejlevnější nájemné i na lukrativních adresách, musí vyrazit do Pobaltí. V metropolích Litvy a Lotyšska vyjde nájem jednoho metru čtverečního komerční plochy zhruba na 720 eur.

V cenách bytů drží v Česku prim Pařížská

To, co je pro české obchodníky ulice Na Příkopě, je pro nájemníky bytů Pařížská. „Tam se dneska ceny pohybují kolem čtvrt milionu za metr čtvereční. Nedávno jsme tam prodávali byt - 120 metrů čtverečních za 30 milionů korun,“ prozradil ředitel Maxima reality David Černík.