OPEC kvůli levné ropě snižuje těžbu

Víděň - Ceny ropy na světových trzích jdou letos odezdi ke zdi. Zatímco ještě v létě si politické špičky po celém světě lámaly hlavu tím, jak zabránit rekordnímu růstu, dnes řeší problém zcela opačný. Cena barelu ropy se z červencových více než 147 dolarů propadla v říjnu o až pod 70 dolarů. Tak masivní pokles vyvolal na trzích vzpomínky na cenový kolaps roku 1998, kdy ropa klesla pod deset dolarů za barel. S tím se samozřejmě nechtějí smířit velcí vývozci ropy, mimořádně se proto sjeli do rakouské metropole a rozhodli o omezení těžby ropy. Od listopadu budou na trh denně dodávat o 1,5 milionu barelů méně.

Jenže okamžitý vliv na cenu ropy rozhodnutí exportérů neovlivnilo, naopak klesla z 65 dolarů za barel až téměř k 60. „Je ale těžko předvídatelné, nějaké investorské zpoždění,“ netroufá si odhadnout analytička společnosti Cyrrus Lucie Kundrátová.

Summit ministrů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se měl původně konat 18. listopadu. Vliv globální finanční krize si však vynutil jeho uspíšení. Nebývalý propad cen připravuje vývozce ropy o nemalé zisky. „Finanční krize skutečně způsobuje pokles poptávky. Lidé i firmy šetří a omezují spotřebu energie, což se projevuje na poptávce,“ vysvětlil Marek Loužek z Centra pro politiku a ekonomiku.

Radikální Írán versus zdrženlivá Saúdská Arábie

Nejradikálnější návrhy přicházely z Íránu. Jeho představitelé navrhovali srazit produkci ropy až o dva miliony barelů za den. O poznání střízlivější postoj zastával největší exportér suroviny Saudská Arábie. Tamní ministr Alí Nuajmí pouze řekl, že cena ropy bude určena trhem a o otázce omezení těžby mluvit odmítal. Saúdská Arábie přitom jako jediný člen OPEC prolomila přidělené kvóty. Denně vytěží o půl milionu barelů více. Rijád růstem produkce v červenci reagoval na vysoké ceny ropy.

Rafael Ramírez, venezuelský ministr energetiky:

„Musíme se k situaci postavit velmi zodpovědným způsobem, jen tak můžeme zabránit cenovému kolapsu podobnému roku 1998.“

Minulý měsíc se ministři OPEC ve Vídni rozhodli snížit celkový těžební limit a omezit skutečnou produkci ropy o zhruba půl milionu barelů denně. OPEC se rozhodla vrátit ke stropu ze září 2007, tedy k úrovni kolem 29 milionů barelů denně, a vyzvala členy, aby začali své kvóty více dodržovat.

Většina zemí OPEC nyní pociťuje propad poptávky a vliv růstu zásob a považuje snížení těžby za nutné. Liší se však ohledně množství i způsobu redukce. Prezident OPEC Šakíb Chelíl z Alžírska například doporučuje, aby se snižování uskutečnilo ve fázích. OPEC by měla podle něho nalézat rovnováhu mezi poptávkou a nabídkou postupně a brát v úvahu zájmy odběratelských zemí.

Co zneklidňuje vývozce těší spotřebitele

Narozdíl od zemí OPEC těší propadající se cena ropy spotřebitele. U čerpacích stanic zaplatí čeští motoristé za litr naturalu po půl roce opět méně než třicet korun. Firmy zasažené finanční krizí pak mohou potěšit klesající náklady.