Finanční krize stíží boj proti chudobě, ochranu klimatu nezastaví

Peking - Evropská unie a asijské státy budou i nadále podnikat kroky k ochraně klimatu nehledě na hospodářské problémy způsobené celosvětovou finanční krizí. Shodli se na tom evropští a asijští státníci na společném summitu, který se od pátku koná v čínském hlavním městě. Podle generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna však krize zřejmě ztíží boj proti hladu a chudobě.

Právě světová finanční krize a globální oteplování jsou hlavními tématy dvoudenní konference Evropské unie a zemí jihovýchodní Asie. V Pekingu byla proto otevřena diskuse o nastolení nových pravidel ochrany ovzduší po roce 2012, kdy skončí platnost Kjótského protokolu. Podle účastníků summitu by měly vedoucí roli při snižování emisí skleníkových plynů převzít zejména velké průmyslové státy.

Angela Merkelová, německá kancléřka:

„Na summitu jednoznačně zaznělo, že ochrana klimatu je součástí řešení, nikoli součástí problému.“

Klíčovou roli v boji s krizí má sehrát MMF 

Už v pátek se zástupci všech 43 zúčastněných zemí, které dohromady představují asi polovinu světového ekonomického produktu, shodli na společném postupu v boji se současnou ekonomickou nestabilitou. Překonání krize si podle nich vyžádá zásadní reformy světového finančního systému, posílena by proto měla být hlavně role Mezinárodního měnového fondu.

Krize a boj proti hladu

Finanční krizí se zabývala i Organizace spojených národů. Generální tajemník Pan Ki-mun se nechal slyšet, že současné hospodářské obtíže ztěžují práci OSN v boji proti hladu a chudobě. „Může to být poslední rána, kterou nejchudší lidé na světě prostě nemusí přežít,“ zdůraznil šéf spojených národů.

Pan Ki-mun vyzval k přijetí tvrdých opatření, která by ochránila rozvojové země před dopady krize. O řešení chce jednat na finančním summitu svolaném na 15. listopad do Washingtonu.