Vítězem krize je americký dolar

Praha - Zatímco burzy žene finanční krize ke dnu, americkému dolaru pomohla k cestě nahoru. Přestože pochází ze samotné kolébky finanční krize, svůj boj nad ní zatím vyhrává. Už čtyři měsíce posiluje. V uplynulém týdnu se dokonce vůči euru vyšplhal na nejsilnější hodnotu za poslední dva roky. Sílící dolar však pociťují také Češi. V uplynulém čtvrtroce získal vůči české měně zhruba pět korun.

Investoři na celém světě zasažení globální krizí vsadili na dolar jako klidný přístav pro své investice. To začalo americkou měnu, která se dlouhodobě propadala na rekordně nízké hodnoty, hnát zpět nahoru. Podle analytika České spořitelny Pavla Kotlána dolaru nahrává hlavně nepříznivý vývoj v Evropě. „Zdá se, že Evropská unie by mohla zažívat ještě prudší recesi než Spojené státy,“ řekl.

Rozkolísaná měna nabízí vysoké výdělky. Investory ale moc neláká, měnový vývoj je totiž statisticky nejhůř předvídatelný, připomíná ruletu. O růstu dolaru například ekonomové spekulovali už před dvěma lety a nepřišel.

Větší zisky exportérům a dražší zboží pro spotřebitele 

Silnější dolar přijde vhod zemím, které vyvážejí ropu. Její cena v posledních měsících prudce klesá, z červencových 147 dolarů za barel už spadla až k šedesáti. Právě kurz dolaru alespoň částečně tyto ztráty maže. „Tento vývoj přivítají i čeští vývozci, kteří vyvážejí do dolarové oblasti, protože je velký rozdíl, jestli ten dolar stojí 16 korun nebo dvacet, protože dostanou o 20 procent víc,“ zdůrazňuje hlavní ekonom Komerční banky Kamil Janáček. Čeští spotřebitelé už ze sílícího dolaru takovou radost nemají. Pocítí ho například na zdražující elektronice.

Obnoví dolar někdejší sílu?

Dolar by podle ekonomů mohl posilovat i v dalších měsících. I z toho důvodu, že se americká ekonomika se svými problémy dokázala v minulosti vypořádat rychleji než jiné země. Zprávy z tohoto týdne tomu ale moc nenahrávají.

Šéf americké centrální banky Ben Bernanke si například myslí, že bude Amerika potřebovat další finanční injekci, jinak hrozí, že se ekonomický útlum bude protahovat. Pesimismus neskrývá ani jeho předchůdce Alan Greenspan. Bojí se hlavně masivního propuštění a nezaměstnanosti.