Vlastník ČSOB dostane od belgické vlády 3,5 miliardy eur na pomoc v krizi

Brusel - Belgická bankovní skupina KBC, která vlastní také největší českou banku ČSOB, se dočká pomoci, kterou žádala po státu. Po víkendových jednáních banka oznámila, že jí belgická vláda navýší základní kapitál o 3,5 miliardy eur. Transakce má KBC pomoci uklidnit investory, kteří pochybují o jejím zdraví. V pátek se hodnota cenných papírů skupiny propadla o víc než sedm procent.

Vedení KBC dlouhodobě popírá, že by finanční krize přímo ohrožovala její stabilitu, snaží se však předejít možným komplikacím. Podle šéfa skupiny Andrého Bergena je sice banka solventní více, než je v oboru obvyklé, ale kapitálové trhy v současné době mají na finanční kondici vyšší požadavky.

O poskytnutí státní pomoci požádala KBC vládu v sobotu. Odvolávala se přitom na 12miliardový zásah vlády v případě konkurenčních bank Dexia a Fortis. Zástupci KBC tvrdí, že kapitálově na tom byla společnost dobře a poškodila ji jen státní pomoc konkurenci a následné spekulace o tom, zda se KBC dostane do podobných potíží, jako ostatní banky.

Výměnou za 3,5 miliardy poskytnuté bance KBC na 8,5procentní úrok získá nyní belgická vláda dva zástupce ve správní radě banky. Ti budou moci ovlivňovat strategická rozhodnutí, ale také platovou politiku, mohou tedy omezit odměny pro manažery a správní radu společnosti.


KBC nicméně nedávno uvedla, že za třetí čtvrtletí očekává ztrátu až 930 milionů eur. Oznámení předcházela zpráva, že mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila úvěrový rating u širší škály strukturovaných investičních produktů, do nichž KBC investovala.

Krizi cítí také ČSOB 

Horší výsledky hospodaření čeká i ČSOB. Banka nedávno uvedla, že kvůli účetnímu přecenění majetku očekává snížení zisku, zdůraznila však, že celkově zůstávají ČSOB i její belgická matka kapitálově silné. KBC bude o hospodaření za třetí čtvrtletí informovat 6. listopadu.