Spotřebitelská důvěra v USA je na historickém minimu

New York - Důvěra spotřebitelů v ekonomiku Spojených států se v říjnu propadla na rekordní minimum, protože prohlubující se finanční krize zvýšila mezi Američany obavy o pracovní místa. Index důvěry organizace Conference Board klesl na 38 bodů ze zářijových 59,8 bodu, analytici přitom očekávali hodnoty okolo 52 bodů.

Ukazatel důvěry se ocitl nejníže od roku 1967, kdy Conference Board začala tento index sledovat. Dosavadní minimum zaznamenal na 43,2 bodu v prosinci 1974. Ekonomové čekali, že index po překvapivém zářijovém zlepšení klesne, avšak jen na 52 bodů, největší pesimisté předpovídali pokles na 45 bodů.

Složka, která v indexu měří hodnocení současné situace, oslabila o více než 20 bodů na 41,9 bodu, nejníže od prosince 1992. Složka budoucích očekávání se propadla o 26 bodů na 35,5 bodu.

Lynn Francová, ředitelka výzkumného centra Conference Board:

„Na důvěru spotřebitelů rozhodně v minulých několika týdnech doléhala finanční krize.“


Ekonomové obvykle sledují index spotřebitelské důvěry velmi pozorně, protože se z něj snaží odvodit budoucí vývoj spotřebitelských výdajů. Ty ve Spojených státech zajišťují asi dvě třetiny ekonomické aktivity.