Fed snížil podle očekávání sazby na jedno procento

Washington - Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na jedno procento. Fed se snaží uvolněním měnové politiky mírnit dopady finanční krize a zabránit tomu, aby se americká ekonomika ocitla v hluboké a dlouhé recesi. V očekávání snížení sazeb dnes rostly akciové trhy a americký dolar oslaboval. Jeho hodnota se pohybuje okolo 18,469 koruny za dolar, vůči euru koriguje denní ztráty na hranici 1,29 USD/EUR.

„Tempo ekonomické aktivity se výrazně zpomalilo, převážně kvůli poklesu spotřebitelských výdajů,“ píše se ve sdělení Federálního výboru pro operace na otevřeném trhu, který v rámci Fedu o úrokových sazbách rozhoduje.

Dokument Fedu dále konstatuje, že méně prostředků utrácely i podniky a snížil se objem průmyslové výroby. Vzhledem k oslabení hospodářského růstu ve světě se zhoršily také vyhlídky na zvýšení vývozu amerického zboží a služeb. Napjaté podmínky na úvěrových trzích pak mohou způsobit, že výdaje se budou i nadále snižovat.

Příliš nízké úrokové sazby mohou znamenat příliš velkou měnovou expanzi, která se může projevit přehřátím ekonomiky. Měnový výbor ale upozornil, že vzhledem k poklesu cen energií a dalších komodit bude oslabovat tlak na růst cenové hladiny. Vývoj inflace by tak měl být v souladu s cenovou stabilitou v rámci deficit Fedu.

Výbor o snížení úroků rozhodl jednomyslně. Spolu se základní sazbou na
federální fondy centrální banka snížila i diskontní sazbu. Ta bude nyní na 1,25 procenta, snižuje se tak rovněž o půl procentního bodu.