„Železářství u Rotta“ nepřežilo nástup kapitalismu

Praha - Železářství U Rotta, to býval v Praze pojem. Pokud se něco z železářského zboží nesehnalo tam, pak už zbývalo jen pokusit se to sehnat ze známosti. Prodejna, kterou na Malém náměstí v samém srdci města otevřel 1. listopadu 1840 Josef Vincenc Rott, sice přežila znárodnění, nástup novodobého kapitalismu pro ni ale znamenal konec. Legendární železářství nakonec vystřídaly lahůdky, ty zas luxusní sklo a nakonec restaurace Hard Rock Café. Rottův dům, ozdobený Alšovými malbami, však zůstal. V objektu je dnes také hotel.

„Od šroubečku po vybavení továrny, Rott dodá vše!“ Pod podobnými slogany se za první republiky ve slavném železářství prodávalo až 70 tisíc druhů a velikostí kovového zboží. Od kolečka do hodinek po kompletní zařízení dílny pro každé řemeslo. Od jehly a náprstku po nejnáročnější výbavu pro nevěstu, domácnost či hotel. Legendární železářský dům U Rotta kraloval dlouhá léta na Rynečku neboli Malém náměstí. V časech největší slávy obsloužil až 2000 zákazníků denně.

U Rotta je dnes Hard Rock Café, Rottovo železářství je za rohem

V domě, zdobeném freskami od Mikoláše Alše, železářství skončilo v roce 1996. V rozlehlém domě pak chvíli fungovalo lahůdkářství, poté se zde prodíval křišťál a porcelán a od dubna 2009 ve třech patrech historické budovy domu U Rotta na Malém náměstí funguje Hard Rock Café. Nabízí zde restauraci pro téměř 400 lidí, dva bary, obchod a klub.

Jméno Rott se s prodejem hřebíků, kladiv a dalšího nářadí ale nerozešlo úplně, Rottovo železářství je dnes za rohem od původního domu v Linhartské ulici a pobočku má i ve Vysočanech.

Josef Rott si 1. listopadu 1840 v Praze na Malém náměstí otevřel vlastní firmu. Nabízel zboží železářské, součástky do hodin a hudební nástroje. Obchod mu utěšeně vzkvétal, a tak přenesl firmu v roce 1855 do protějšího vlastního domu U Tří bílých růží.

Pověst železářství U Rotta nezničila ani léta komunistického hospodaření. Potomkům zakladatele, Vladimíru Rottovi a Janě Outratové, manželce senátora Edvarda Outraty, se však po roce 1989 už rodinnou tradici nepodařilo obnovit. O zprivatizovanou firmu nakonec přišli.