Merkelová slíbila další miliardy pro stagnující ekonomiku

Berlín - Německá vláda příští týden podpoří rozsáhlou finanční pomoc krizí zasažené ekonomice, dnes to slíbila kancléřka Angela Merkelová. Podle agentury Reuters by pomoc mohla být až 50 miliard eur (asi 1,2 bilionu korun). Německá vláda už v říjnu schválila podporu 500 miliard eur na záchranu bank. Nyní však Berlín jedná o programu podpory, který by pomohl obyčejným lidem, ne jen finančním institucím. 

„Chceme zajistit, že zůstane zachováno co nejvíce pracovních míst a že co nejvíce odvětví se bude moci dál rozvíjet,“ uvedla Merkelová. „Za tímto účelem vláda poskytne přesnou, trvalou a rezolutní investiční podporu, která se zaměří na konkrétní sektory a rychlé investiční možnosti,“ dodala kancléřka. 

Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí vykázala pokles hrubého domácího produktu o 0,5 procenta a ve třetím čtvrtletí bude zřejmě rovněž v poklesu. Ten by měl podle některých informací činit 0,25 procenta. Pokud se předpoklady naplní, bude splněna podmínka recese, která se definuje jako období alespoň šesti měsíců po sobě, kdy klesá HDP. 

Oficiální data ve čtvrtek ukázala, že míra nezaměstnanosti v Německu v říjnu klesla na 7,5 procenta. To je sice nejnižší hodnota za posledních 16 let, ani to ale nestačilo zmírnit obavy, že současná finanční krize nepříjemně zasáhne německé podniky a v konečném důsledku způsobí nárůst nezaměstnanosti. 

Příští rok v září se v Německu budou konat volby a snahou vlády je mít ekonomiku v co nejlepším stavu. Ministr hospodářství Michael Glos tento týden řekl, že chystaná pomoc počítá s řadou opatření. Na podporu investic do německé ekonomiky by vláda podle něj mohla vyčlenit možná i 30 miliard eur.