Jihokorejská vláda dá domácím firmám 11 miliard dolarů na boj s krizí

Soul - Jižní Korea je další zemí, která ohlásila miliardovou pomoc domácí ekonomice. S následky světové finanční krize by měl pomoci balíček v hodnotě bezmála 11 miliard amerických dolarů. Peníze by měly pomoci hlavně jihokorejským exportérům, právě export je totiž stěžejní složkou čtvrté největší asijské ekonomiky.

Korejský ministr financí a plánování Kang Man-su dnes uvedl, že tempo hospodářského růstu v zemi by se bez této podpory mohlo dostat na nejnižší úroveň za více než deset let.

Jihokorejská ekonomika se zdá být obzvlášť ohrožena nedostatkem likvidity na světových finančních trzích. Ten komplikuje korejským finančním institucím získávání prostředků na splácení zahraničních dluhů a odrazuje je od půjček na domácím trhu.

Vláda v Soulu již minulý měsíc slíbila podpořit ekonomiku balíkem opatření za více než 130 miliard dolarů (přes 2,4 bilionu korun), který zahrnuje záruky za zahraniční dluhy v hodnotě 100 miliard dolarů.

Nová opatření na podporu ekonomiky zahrnují dodatečné vládní výdaje i daňové škrty. Většina výdajů je namířena do realitního a stavebního sektoru. Peníze poputují rovněž do menších firem, kterým hrozí bankrot kvůli nedostatečné likviditě.