Splátky ruského dluhu? Děkujeme, nechceme

Praha - Stát chce Rusku podle dnešní Mladé fronty Dnes odepsat drtivou většinu jeho zbylého dluhu vůči Česku ještě z dob socialismu. "Jde o více než miliardu korun, z toho do státního rozpočtu, když všechno dobře dopadne, dojde necelá třetina. Splácená navíc po dobu příštích šesti let," píše deník.

Dluh vznikl v socialismu, kdy ČSSR investovala do plynovodů a rafinérií v bývalém SSSR. Svaz měl platit ropou a plynem, s jeho rozpadem z toho sešlo. Po rozdělení ČSFR přešly na Česko pohledávky vůči Rusku za tři miliardy dolarů. Z toho 2,5 miliardy stát prodal firmě Falkon Capital za půl miliardy, dluh 58,8 milionu dolarů má převzít BMC Agro-industry a vymoci zbývá ještě zhruba deset milionů dolarů.

Kontroverzní firma BMC Agro-industry ale prý stojí za tím, že peníze stát dodnes nemá. S ní nyní ministerstvo financí připravuje smlouvu, kterou bude zřejmě ještě do konce roku schvalovat vláda. „Je to v současné době nejlepší řešení. Částka, kterou máme dostat, je vyšší, než o jakých se doposud jednalo,“ uvedl náměstek ministra financí Tomáš Zídek.

BMC Agro-industry již před osmi lety od MF smlouvu na ruský dluh ve stejné částce měla. S rozdílem, že státu vyplatí jen osm milionů USD (152 milionů korun), kdežto nyní to má být zhruba dvakrát tolik. Celý případ však tehdy skončil fraškou a policejním vyšetřováním. Ruské ministerstvo financí totiž firmě vydalo jako splátku dluhu tři dopravní letadla, ta však do Česka nikdy nepřiletěla a stát nedostal ani korunu. Kde letadla skončila, není jasné, jisté pouze je, že jedno bylo ihned po zmizení prodáno do Spojených arabských emirátů.

Posun v dobývání dluhu přišel po jednání mezivládní česko-ruské komise v minulých dnech, kdy ruské MF požádalo, aby stát podepsal s BMC Agro-industry novou smlouvu a hned poté jednorázově odepsal jeho dluh v původní hodnotě 58,8 milionu dolarů. „Jsme ochotni smlouvu podepsat. Řešíme ale ještě podmínky odpisu dluhu a garance, že skutečně dostaneme zaplaceno,“ řekl Zídek.