Černé zlato už se tolik netřpytí, cena stále klesá

Praha - Ceny ropy dál pokračují v poklesu. Důvodem jsou obavy ze slabé spotřeby do budoucna. Mezinárodní měnový fond (MMF) zveřejnil novou prognózu. Zatímco v poslední studii odhadoval průměrnou cenu ropy na příští rok na 100 dolarů, teď předpověď snížil na 68 dolarů za barel. Dřívější odhady expertů mluvily naopak až třeba o 250 dolarech. Aktuálně se ropa obchoduje těsně nad 60 dolary za barel.

V závěru londýnského obchodování se cena severomořského Brentu snížila o čtyři a půl dolaru na 56 dolarů 56 centů. O tu samou částku klesla i americká ropa v New Yorku a obchodovala se za 60 dolarů 44 centů. Během obchodování klesla na úroveň z března loňského roku.

„Zásoby ropy se nečekaně zvyšují, zatímco poptávka po jejích produktech se snížila o více než dvě procenta. Kvůli klesající spotřebě OPEC omezuje těžbu,“ vysvětlil důvody cenového swingu analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.

Na pokles cen ropy reagují i ceny pohonných hmot v Česku. Ty v posledních dvou týdnech výrazně zlevnily. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se snížila o téměř pět procent na 28 korun 11 haléřů. Nafta pak zlevnila na 29 korun 26 haléřů za litr.