Krize požírá v USA pracovní místa, nezaměstnaných je nejvíce za 14 let

Washington - Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech se v říjnu vyšplhala na 6,5 procenta, tedy nejvýše za posledních 14 let. O práci v říjnu přišlo 240 tisíc lidí, zároveň se tento měsíc stal již desátým v řadě, kdy lídru světové ekonomiky ubývají pracovní místa.

Říjnové výsledky analytiky šokovaly. Předpovídali totiž, že v říjnu zanikne pouze 200 tisíc pracovních míst. Spolu s oznámením říjnových statistik redigovalo americké ministerstvo práce i zářijová čísla. Původní počet 159 tisíc lidí, kteří přišli v prvním podzimním měsíci o práci, zvedlo na 284 tisíc.


Co bude dál?

„Zvýší to nutnost dalšího stimulačního balíku, jenž by zastavil pokles,“ řekl o následcích zhoršení zaměstnanosti hlavní ekonom ústavu National City Richard DeKaser.

Propad nezaměstnanosti je pro Spojené státy špatnou zprávou i proto, že její nárůst omezí spotřební výdaje běžných Američanů, které táhnou tamní hospodářství. „Vzhledem k tomu, že spotřeba domácností tvoří téměř 70 procent hrubého domácího produktu, může zhoršující se situace na trhu práce ještě prohloubit recesi americké ekonomiky,“ obává se analytik burzovní společnosti Fio Josef Novotný.

Za deset měsíců letošního roku přišlo o práci 1,2 milionu Američanů. Nejvýkonnější ekonomika světa se proto začíná obávat opakování situace z počátku 80. let, kdy se nezaměstnanost vyšplhala až k 11 procentům. I když z pohledu Evropy to není nic výjimečného, Ameriku podobná čísla šokují. Je zvyklá na to, že se počet lidí bez práce pohybuje kolem přirozené míry nezaměstnanosti, tedy zhruba na úrovni 4,5 procenta.