Stanovit termín zavedení eura tváří v tvář krizi je nezodpovědnost, tvrdí Topolánek

Praha - Stanovovat termín přijetí eura ve chvíli, kdy světem otřásá hospodářská a finanční krize je podle premiéra Mirka Topolánka nezodpovědné. Pakt stability a růstu se podle něj nyní rozpadá členům eurzóny pod ruka, a tak by nově stanovené datum čekal stejný osud jako ta, která za svého působení v čele státu zmiňovala sociální demokracie. Topolánek v rozhovoru pro Českou televizi zdůraznil, že jestli jeho vláda stanoví datum vstupu Česka do eurozóny, nebude to dříve než příští rok.

Sociální demokracie považuje za reálný termín pro přijetí eura 1. leden 2012. Stínový ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) vládu opakovaně vyzývá, aby příslušný termín konečně stanovila. Podle Mirka Topolánka je však podobné rozhodnutí předčasné. „Bohuslav Sobotka už dvě data stanovil,“ reagoval v Otázkách Václava Moravce. Ani jeden termín se však České republice nepodaří splnit. Na vině je laxní přístup minulých vlád k nezbytným reformám, tvrdí Topolánek.

Premiér rovněž zdůraznil, že jeho kabinet podniká všechny kroky, aby mohla Česká republika vstoupit do eurozóny dobře připravená a aby zavedení jednotné evropské měny bylo výhodou jak pro české podnikatele, tak pro české občany. „Pokud datum stanovíme, můžeme to udělat příští rok a velmi to závisí na tom, jak se finanční krize a její ekonomické dopady projeví v české ekonomice,“ dodal.


Topolánek se tak ve svých obavách z dopadu krize shoduje například s guvernérem České národní banky Zdeňkem Tůmou. „V době, kdy jsou vody takto rozbouřené, ani dobrý plavec do nich nebude skákat. Pro mě osobně je to spíše signál k tomu, že teď by se žádné rozhodnutí přijímat nemělo,“ uvedl již dříve guvernér.

Odklad přijetí eura kvůli krizi podpořil v polovině října také prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Míl. Podobný názor sdílí i ministr financí Miroslav Kalousek.