Středisko cenných papírů čelí od svého klienta žalobě o desítky milionů

Praha - Středisku cenných papírů hrozí, že bude muset platit i přes sto milionů korun klientovi, kterému se z jeho účtu ztratily peníze. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny s tím, že spor už nyní řeší soud. Středisko vinu popírá. Do případu se vložila i policie, která obvinila ze zpronevěry dvojici makléřů společnosti Sati, že vyvedli z účtu klienta přes 140 tisíc akcií společnosti ČEZ. Poškozený klient je ale přesvědčen, že akcie by se neztratily bez pochybení střediska.

Policie škodu vypočítala na 30 milionů korun, takovou měly akcie cenu v době jejich ztráty. Jenže v době, kdy klient zmizení zjistil, se už na burze prodávaly skoro za dvojnásobek. „Já je bral jako dlouhodobou investici, rozhodně bych je hned neprodával,“ říká klient, který proto chce po středisku takřka 200 milionů korun. Středisko cenných papírů k problému mlčí. „Nechceme svými prohlášeními ovlivňovat práci soudu,“ uvádí ředitel Bedřich Janáček.

Makléři Sati z účtu klienta nejdříve vybrali akcie, které pro něj předtím koupili. A během dalších pěti měsíců převedli i zbytek, přes 120 tisíc akcií. „Kdyby mě středisko po prvním výběru informovalo, jak má ve smlouvě, mohl jsem to ještě zastavit a zabránit těm ostatním,“ říká klient. Středisko má totiž v podmínkách vedení účtu uvedeno, že o každé změně účtu musí neprodleně informovat jeho majitele. Oznámení poslalo ale místo klientovi makléřům.