Setuza má být minulostí, nastupuje STZ

Praha - Potravinářská společnost Setuza, která je největším výrobcem biopaliv a rostlinných olejů v Česku, plánuje velké organizační změny. Na jejich základě změní jméno na STZ a celou podnikovou strukturu, což má firmě pomoci odříznout se od minulosti spojené s někdejším majitelem Tomášem Pitrem, jenž se nyní skrývá před nástupem pětiletého trestu za daňový delikt.

V rámci reformy chce Setuza převést svůj výrobní program pod křídla firmy STZ vlastněné společností Via Chem Group. Zbývající produkci mají zajišťovat firmy Oleochem a Spolpharma. Už loni Setuza kvůli špatné finanční situaci prodala firmě STZ Development, ovládané společností Via Chem Group, výrobní areály v Ústí nad Labem a Olomouci a peníze použila na vyrovnání svých závazků vůči státu. Setuza je největším výrobcem rostlinných olejů a biopaliv v zemi.

„Značka STZ by měla na mapě potravinářské produkce nahradit pojem Setuza, který kvůli předchozím vlastníkům získal u veřejnosti negativní přívlastky,“ uvedl generální ředitel Setuzy Martin Procházka.

Firma STZ má od 1. prosince řídit produkci rostlinných jedlých olejů, výrobu biopaliv a produkci pracích prášků. Oleochem má vyrábět glycerin a mastné kyseliny a Spolpharma kosmetiku a zubní pasty.