Zneužívání sociálních dávek je problémem v Česku i v zahraničí

Praha - Se zneužíváním systémů sociálního zabezpečení a dávek se potýkají méně vyspělé i bohaté země. V Česku patří mezi nejoblíbenější podvody na státu zneužívání nemocenské či práce načerno. Zástupci kontrolních úřadů z řady zemí světa se dnes sešli v Praze na třídenním semináři o boji proti zneužívání sociálních dávek.

Ministerstvo financí vyplatí každý rok více než 400 miliard korun ve formě nejrůznějších sociálních dávek od důchodů přes podporu nezaměstnanosti až k podpoře chudým. Jenže v systému jsou i černí pasažéři - lidé, kteří dávky pobírají neoprávněně. A to je problém v celé Evropě.

„U těchto podvodů jde o malé částky. Jsou to vždycky jednotlivci, kteří žádají o víc, než na co mají nárok,“ vysvětluje odborník na audity Colin Maynard, který do Prahy přijel z Irska. Jedním dechem však dodává, že kvůli vysokému počtu těchto podvodníků se ve výsledku jedná o velkou zátěž pro veřejné finance.

Ministerstvo už prý lék našlo 

České ministerstvo práce a sociálních věcí tvrdí, že nejhorší případy parazitování na státních dávkách už odbouralo. Podle šéfa resortu Petra Nečase je nejdůležitějším přínosem v boji proti zneužívání nový systém v přidělování sociálních dávek. „Zavedli jsme přísnější pravidla při nemocenské, což byla asi nejvíce zneužívaná sociální dávka, kde nám dokonce poklesla pracovní neschopnost o 20 procent. Dávky při dlouhodobé nezaměstnanosti vážeme na vyšší aktivitu klienta v tom, že nesmí pracovat načerno,“ vysvětlil ministr.

Problémy v řadě míst přesto přetrvávají, některé radnice proto začaly vyplácet sociální dávky zčásti v podobě kuponů na jídlo tak, aby peníze určené na pomoc chudým nekončily třeba ve výherních automatech. Jenže každé české město si systém sociálních dávek řeší po svém.

Větší pravomoci pro NKÚ

Problém je také v tom, že na případné plýtvání sociálními dávkami si nemůže posvítit Nejvyšší kontrolní úřad. „Takovou možnost na rozdíl od některých kolegů ze zahraničí nemáme,“ přiznává prezident NKÚ František Dohnal. „V případě sociálních dávek je to záležitost jednotlivých městských úřadů, to je oblast, která leží mimo naší kompetenci,“ dodává.