Sněmovna schválila garance bankovních vkladů do 50 tisíc eur

Praha - Oproti původně plánovaným obstrukcím, kdy nebylo jasné, kdy a jak nařízení Evropské komise o silnějších vládních garancích bankovních vkladů českým parlamentem projde, opoziční ČSSD ustoupila. Podpořila vládní novelu bankovního zákona, který dá bankám, potažmo Fondu pojištění vkladů, povinnost ručit plně za vklady do výše 50 tisíc eur. "Tady platí: 'Kdo rychle dává, dvakrát dává,'" uvedl místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek s tím, že tady hrozí riziko z prodlení.

Novelu podpořilo všech 171 přítomných poslanců ze všech stran. Přestože šlo o vládní návrh, podpořila ho i opoziční sociální demokracie. Její místopředseda a stínový ministr průmyslu Milan Urban zdůvodnil podporu tím, že návrh podpoří důvěru občanů v tuzemské banky. Ministr financí Miroslav Kalousek sněmovně poděkoval za věcný a racionální přístup.

Vládní návrh však socialisté nepovažují za konečné řešení, ale jen za základ pro diskusi. Současně se svou podporou podle předsedy poslaneckého klubu Michala Haška proto oznámí, že budou chtít v budoucnosti debatovat o ještě vyšší podpoře, to znamená o garanci až do 100 tisíc eur vkladu, popřípadě o podpoře absolutní. 

Pojištění vkladů v bankách se nevztahuje na vklady samotných bank,
zahraničních bank, finančních institucí, zdravotních pojišťoven a státních fondů. Opoziční ČSSD nedávno v diskuzi usilovala o prosazení garancí pro všechny účastníky trhu, podobně jako je tomu například v Německu nebo Rakousku. Kalousek se ale brání, že tady nejde o zákonné úpravy.

„Jde o psychologické opatření,“ uvádí v komentáři pro Českou televizi redaktorka Hospodářských novin Lenka Zlámalová. „Stejně tak vláda, která se původně bránila jakýmkoliv revizím současné úpravy podlehla obavám o přelévání v kladů do lépe záručených bank v zahraničí,“ dodává.