Světové akciové trhy opět září červení

Londýn - Obavy z hrozící globální recese opět přemohly chuť investorů nakupovat podhodnocené akcie a burzy se vrátily do červených čísel. V noci na dnešek tento trend zasáhl americké trhy, pak následovali asijští předskokani a špatná nálada se během dne přelila i do Evropy.

Již v pondělí navečer a v noci zlomily pozitivní náladu trhů vyvolanou zprávou o tom, že čínská vláda poskytne ekonomice finanční injekci ve výši 600 miliard dolarů, špatné zprávy z Ameriky. Jeden z analytiků stanovil cílovou cenu akcií automobilky General Motors na nula dolarů. Vedly ho k tomu obavy, že firmě může začátkem příštího roku dojít provozní hotovost. Akcie automobilky tak spadly nejníže od roku 1946. Bezmála tříprocentním propadem na to zareagoval Nasdaq Composite, index S&P 500 se propadl o 1,27 procenta. 


„Podpora, kterou jsme zaznamenali začátkem pondělního obchodování díky plánu Číny podpořit svou ekonomiku, se zdá celkem krátká,“ podotkl analytik společnosti CMC Markets Matt Buckland. Americkým firmám navíc nyní klesají zisky a mezi investory se šíří obavy, že americká ekonomika vstoupila do dlouhé a bolestivé recese.

Prodejní trend se přelil i do Asie. Index tokijské burzy Nikkei 225 si po dnešním obchodování odepsal tři procenta, i když v průběhu obchodování měl více než čtyřprocentní ztrátu. V pondělí přitom na vlně euforie zpevnil skoro o šest procent. Podobně index Hang Seng burzy v Hongkongu klesl o 4,8 procenta, burza v Soulu si odepsala asi dvě procenta. Na cestu poklesu se vydaly i evropské burzy. Německý index DAX ztrácel ztratil 4,78 procenta. Index západoevropských akcií EuroStoxx 50 spadl o 3,5.

Pražská burza slabší o 4 procenta

Stranou světového vývoje nezůstala ani pražská burza. Kromě akcií textilní firmy Paegas a operátora Telefónica O2 skončily při nízkém objemu obchodů v červených číslech všechny tituly hlavního trhu. Propadákem dne se stala težařská společnost NWR, jejíž cenneé papíry přišly o bezmála 11 procent. Akcie mediální CME uzavřely o téměř devět procent níže. Hlavní index pražské burzy PX dnes oslabil o 4,11 procenta.