Opel dostihla krize – žádá vládu o pomoc

Frankfurt nad Mohanem - Jeden z nejdůležitějších pilířů německého automobilového průmyslu - automobilka Opel požádala vládu o finanční pomoc. Opel se začal o svou budoucnost obávat poté, co jeho mateřský koncern General Motors varoval, že by mu příští rok mohla dojít hotovost. Státní pomoc chce německá automobilka použít na investice do vývoje nových produktů a do montážních zařízení v německých továrnách.

„Chceme zajistit konkurenceschopnost Opelu i za této obtížné situace po celém světě,“ řekl šéf společnosti Hans Demant. „Cílem současných jednání je připravit dodatečné krytí úvěrů, protože globální finanční situace mateřské společnosti General Motors se zhoršila,“ dodal.

Podle vládních zdrojů německého listu Handelsblatt uvažuje spolková země Hesensko o tom, že automobilce Opel poskytne záruky na úvěry v hodnotě 500 milionů eur.

Největší americká automobilka balancuje na hraně

Největší americká automobilka General Motors tento měsíce oznámila, že ve třetím čtvrtletí prodělala 2,5 miliardy dolarů (téměř 50 miliard korun) po rekordní ztrátě 42,5 miliardy dolarů ve stejném loňském období. Varovala ale zároveň, že by jí v příštím roce mohla dojít hotovost.