Německá vláda podrží automobilku Opel

Berlín - Německá automobilka Opel se zřejmě dočká požadované státní podpory. Německá vláda dnes uvedla, že je připravena poskytnout Opelu pomoc, musí však zajistit, aby tímto krokem neporušila pravidla konkurenčního boje a neodstartovala vlnu dalších žádostí o podporu. Opel se začal o svou budoucnost obávat poté, co jeho mateřský koncern General Motors varoval, že by mu příští rok mohla dojít hotovost. V pátek se proto obrátil k německé vládě s žádostí o pomoc.

Problémy automobilového sektoru jsou pro Německo značným zdrojem obav. Automobilový průmysl v zemi přímo, či nepřímo vytváří zhruba pětinu pracovních míst. Chceme zajistit konkurenceschopnost Opelu i za této obtížné situace po celém světě,„ řekl šéf společnosti Hans Demant. “Cílem současných jednání je připravit dodatečné krytí úvěrů, protože globální finanční situace mateřské společnosti General Motors se zhoršila," dodal.

Podle vládních zdrojů německého listu Handelsblatt uvažuje spolková země Hesensko o tom, že automobilce Opel poskytne záruky na úvěry v hodnotě 500 milionů eur (12,5 miliardy korun).

General Motors se obává o vlastní budoucnost

Opel vlastní americký koncern General Motors, který je největším výrobcem aut ve Spojených státech. GM v posledních letech sužují problémy s odbytem vyvolané především klesající domácí poptávkou. Ve třetím čtvrtletí prodělal GM 2,5 miliardy dolarů (téměř 50 miliard korun) po rekordní ztrátě 42,5 miliardy dolarů ve stejném loňském období. Varovala ale zároveň, že by jí v příštím roce mohla dojít hotovost.