Citigroup propustí kvůli krizi 50 tisíc zaměstnanců

New York - Největší americká bankovní skupina Citigroup chystá velké propouštění, při kterém by mělo o práci přijít až 50 tisíc zaměstnanců. Banka to dnes oznámila s odvoláním na nepříznivé finanční a úvěrové podmínky. Problémy Citigroup způsobila finanční krize, jen ve třetím čtvrtletí prodělala banka 2,8 miliardy dolarů.

Citigroup na konci září zaměstnávala 352 tisíc lidí. O plánovaném snižování počtu zaměstnanců již dříve informovala média. Předpokládá se, že redukce pracovní síly se uskuteční mimo jiné prostřednictvím propouštění a prodeje divizí. Citigroup již od začátku letošního roku zrušila zhruba 23 tisíc pracovních míst.

Miliardové ztráty

Banka minulý měsíc oznámila, že za třetí čtvrtletí vykázala další ztrátu kvůli finanční krizi. Záporný výsledek dosáhl 2,8 miliardy dolarů (55,5 miliardy korun), zatímco před rokem banka vydělala 2,2 miliardy dolarů. Je to čtvrtá čtvrtletní ztráta Citigroup za sebou.Celkové ztráty Citigroup za 12 měsíců od loňského října do letošního září dosáhly 20,2 miliardy dolarů. Generální ředitel Citigroup Vikram Pandit minulý měsíc uvedl, že banka udělala pokroky ve snižování nákladů i správě kapitálu. Citigroup díky přijatým krokům předpokládá, že bude opět zisková, až se ekonomika stabilizuje.

Americké banky zachraňuje stát

Chatrnost finančního systému přiměla vládu Spojených států slíbit čtveřici největších amerických bank po 25 miliardách dolarů. Vedle Citigroup se této kapitálové pomoci má dostat i ústavům JPMorgan Chase, Bank of America a Wells Fargo.