Maloobchod se v září vrátil k lepším výkonům

Praha - Maloobchodní tržby v září meziročně vzrostly o 5,9 procenta, v srpnu přitom poklesly o 3,3 procenta. Nepotravinářského zboží se v září prodalo o 7,5 procenta více, což je podle Českého statistického úřadu nejvyšší růst za posledních deset měsíců. Byl ale ovlivněn vyšším počtem pracovních dnů. Celkový reálný růst maloobchodních tržeb očištěný od sezonních vlivů pak činí meziročně 1,2 procenta, ovšem bez započítání motoristického segmentu.

Sezonně očištěné tržby se v dopravě ve třetím čtvrtletí zvýšily mezičtvrtletně i meziročně reálně o 0,3 procenta, neočištěné tržby vzrostly o 1,8 procenta. Ve spojích se tržby po očištění mezičtvrtletně i meziročně zvýšily o 2,5 procenta a bez očištění o čtyři procenta, přičemž rostly pouze tržby v telekomunikacích.

Ostatní dopravní obory ve třetím čtvrtletí zaznamenaly pokles tržeb. V
silniční dopravě, která je nejvýznamnějším oborem dopravy z hlediska podílu na celkových tržbách, klesly tržby o 3,5 procenta. Po sedmi čtvrtletích nepřetržitého růstu klesly tržby i v letecké dopravě, a to o 4,1 procenta.

V železniční dopravě se tržby stejně jako v předchozích čtyřech čtvrtletích snížily, tentokrát o tři procenta. Pokles byl podle ČSÚ ovlivněn nižšími výkony v osobní i nákladní dopravě.

Tržby v odvětví tržních služeb ve třetím čtvrtletí meziročně bez sezonního očištění vzrostly o tři procenta. Sezonně očištěné tržby se proti předchozímu čtvrtletí reálně zvýšily o jedno procento.