Elektřina od ledna zdraží o 10 procent, plyn bude za stejnou cenu

Praha - Domácnosti, kterým dodávají elektřinu ČEZ nebo Pražská energetika, za ni od ledna příštího roku zaplatí o 9,9 procenta více než letos. Zákazníkům společnosti E.ON, která dodává elektřinu na jihu Čech a Moravy, se ceny zvýší o 16,4 procenta. Celková cena za dodávky plynu pro domácnosti se od ledna nezvýší a v dalších čtvrtletích by mohla dokonce klesnout. Na tiskové konferenci to dnes uvedl předseda Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt.

Konečná cena plynu se skládá z poplatků za přepravu a distribuci, které stanoví ERÚ, a ze samotné ceny plynu. Dominantní dodavatel plynu v ČR, společnost RWE Transgas, oznámí ceny na příští rok tento pátek.

Koncová cena elektřiny je složená z ceny za vyrobenou elektřinu, z poplatků za přepravu a distribuci i za související systémové služby. Kromě plateb za vyrobenou nebo též silovou elektřinu podléhají všechny složky rozhodnutí ERÚ. Podíl silové elektřiny na celkové ceně se dlouhodobě zvyšuje, nyní je více než poloviční.

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

Na výši cen působí především inflace, investice do rozvoje a pokles výnosů z aukcí. Společnost E.ON zdražuje mnohem rychleji než její konkurenti. ERÚ jí více než ostatním zdražil regulovanou část, za větším nárůstem stojí také menší počet odběratelů a způsob získávání energie. Na rozdíl od dominantního ČEZu musí E.ON prakticky všechnu elektřinu nakupovat přes energetickou burzu nebo od nezávislých výrobců, protože v Česku nemá téměř žádné výrobní kapacity.

V důsledku oslabení hospodářského vývoje předpokládá ERÚ celkové snížení růstu spotřeby elektřiny. Podle ERÚ mají všichni zákazníci možnost volbou dodavatele elektřiny zásadněji ovlivnit výši platby za neregulovanou část ceny.

Zvýšení cen elektřiny v roce 2009
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24