Paroubek je jako Robin Hood: Bohatým brát, chudým dávat

Praha - ČSSD se už těší na to, že po úspěchu v krajských volbách, uspěje i ve volbách do Poslanecké sněmovny, které se uskuteční zhruba za osmnáct měsíců. A chystá si už i svůj "oranžový balíček", kterým chce rozdrtit ten modrý, který začala po minulých volbách prosazovat vítězná ODS. Smyslem "oranžové revoluce" je převrat všeho, co prosadila dosavadní vláda. Chystá se znovuzavedení progresivního zdanění a štědřejší sociální systém. Informaci přinesla dnešní Mladá fronta Dnes.

ČSSD za své vítězství ve sněmovně slibuje zvýšení rodičovského příspěvku nebo rozšíření přídavku na děti tak, aby na ně dosáhlo více rodin. Novomanželé by měli dostávat nízkoúročené půjčky na bydlení, ze kterých by jim část dluhu ukouslo například narození dítěte.

I po případném vítězství ve volbách do Poslanecké sněmovny chce sociální demokracie udržet svoji rétoriku, započatou již před krajskými volbami stran poplatků v krajských nemocnicích. Počítá pouze se zachováním příspěvku na stravu u pacientů ve věku mezi 15 a 70 lety.

Štědrý sociální systém zaplatí především bohatí

ČSSD má už přesně jasno i v tom, kdo takto štědrý sociální systém zaplatí. „Jedna z věcí, kterou chceme udělat, je zvýšení daní pro nejvyšší příjmové kategorie,“ prozradil místopředseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka.

Ve hře jsou teď dvě varianty. Předseda strany Jiří Paroubek počítá s obnovením progresivního zdanění. Sazby by mohly být 10, 20 a 30 procent. Přičemž nejvyšší pásmo by se mohlo týkat lidí s měsíčním příjmem přes 40 tisíc korun hrubého.

Autorem druhé varianty je Bohuslav Sobotka, který počítá s tím, že by zůstala zachována jedna sazba daně, bohatí by ale měli mnohem menší možnost uplatňovat slevy na dani, než je tomu nyní. „Já nevylučuji žádné řešení. Důležitý je ten cíl - zavést progresi ve zdanění,“ řekl k jeho variantě Paroubek.

Paroubek: Státní dluhy platit nebudeme

„Naší prioritou není splácet dluhy státu,“ tvrdí zarytě Paroubek, podle kterého by měl dostatek prostředků na placení oranžových sociálních slibů vygenerovat i rychlý ekonomický růst České republiky. „Jednoprocentní růst hrubého domácího produktu znamená až 12 miliard příjmů,“ počítá šéf sociálních demokratů.

Odborníci se chytají za hlavu

Řadě odborníků vyrazily plány sociální demokracie dech. Rychlejší růst ekonomiky měl spíše pomáhat se snižováním deficitu veřejných financí, a ne sponzorovat sociální systém. A progresivní zdanění je zase demotivující. „Může být vnímáno jako trest pro ty, kteří chtějí mít vyšší vzdělání a vyšší plat,“ vysvětlil hlavní ekonom společnosti Patria David Marek, podle kterého není sociální program ČSSD ekonomicky udržitelný.