MMF: Český HDP bude příští rok růst méně než 2 procenty

Praha - V roce 2009 by měl růst české ekonomiky kvůli vlivu finanční krize zpomalit podle aktuální zprávy Mezinárodního měnového fondu (MMF) až pod dvě procenta z letošních odhadovaných čtyř procent. Celkově je ovšem Česká republika před světovou krizí zatím ochráněna díky silnému hospodářskému růstu v posledních letech, silné koruně a reformě veřejných rozpočtů, uvedl vedoucí delegace MMF v ČR Subhash Thakur.

Zpomalení ekonomiky se podle něj bezpochyby projeví i v nárůstu rozpočtového schodku. „Odhadujeme, že deficit veřejných financí vzroste o jeden procentní bod oproti návrhu, který schvaluje parlament,“ uvedl Thakur. Deficit veřejných financí by podle MMF měl příští rok stoupnout na 2,6 procenta. ČR by tak nadále plnila tříprocentní maastrichtské kritérium.

MMF doporučuje vládě, aby nárůst schodku řešila formou automatických stabilizačních faktorů, které rozpočet má v sobě obsažen. „Nárůst deficitu by neměl být důvodem k obavám, ale měl by být brán jako logický důsledek zpomalení ekonomiky. Nedoporučujeme, aby se vláda vydala cestou, kterou zvolily jiné země, tedy nadměrnými rozpočtovými stimuly,“ dodal Thakur.

Podle Evropské komise růst české ekonomiky zpomalí letos na 4,4 procenta a v roce 2009 na 3,6 procenta. Česká národní banka snížila v prognóze odhad růstu hrubého domácího produktu v příštím roce na 2,9 procenta, za celý letošní rok ekonomika poroste o 4,5 procenta. Podle ministerstva financí letos HDP poroste o 4,4 procenta a v roce 2009 o 3,7 procenta.

Pozitivně ovlivní růst ekonomiky podle Thakura sice příliv peněz z fondů EU a rozjezd automobilky Hyundai, proti tomu ovšem bude negativně působit nedostupnost úvěrů a pokles investic podniků.

Na druhou stranu podle MMF Česko čeká pokles inflace z letošních šesti až sedmi procent pod tříprocentní inflační cíl České národní banky. „Nízká inflace vytvoří prostor pro ještě další uvolnění měnové politiky,“ upozornil Thakur. Lze tak podle něj očekávat další snižování úrokových sazeb.

Podle odhadů ČNB by ve třetím čtvrtletí 2009 měla inflace klesnout na 2,3 procenta a v prvním čtvrtletí 2010 na dvě procenta, tedy na nový inflační cíl platný od roku 2010.