Čínská ekonomika poroste nejpomaleji od roku 1990

Peking - Světová finanční krize a s ní spojené hospodářské ochlazení nemine ani čínského draka. Světová banka předpovídá Číně zpomalení růstu hrubého domácího produktu z letošních 9,4 procenta na 7,5 procenta v příštím roce. Pro většinu světa stále víc než vynikající čísla tak budou pro Čínu znamenat nejslabší výsledky od roku 1990.

Světová banka přehodnotila svou původní prognózu směrem dolů, překvapivě poměrně výrazně. Původně totiž předpokládala, že si Čína v roce 2009 připíše 9,2 procenta. Přesto se zatím finanční krize Číny příliš nedotkla, protože čínské banky mají zdravé základy a export zůstává silný. Světová banka však jedním hlasem dodává, že v příštím roce se vliv krize zintenzivní.

Zaklínadlem je poptávka 

Krize se projevuje v proexportně orientované Číně podobně jako třeba v Česku nepřímo prostřednictvím oslabující poptávky v západních zemích. Ředitel Světové banky pro oblast Číny David Dollar uvedl, že Čínu by měl před důsledky krize pomoci ochránit vládní plán v hodnotě čtyř bilionů jüanů (11,5 bilionu korun) na podporu domácí poptávky. Plán počítá například s investicemi do infrastruktury, daňovými škrty a podporou zemědělců.„Věříme, že Čína má prostředky k tomu, aby udržela tempo svého růstu na dobré úrovni a vytvořila takový počet pracovních míst, jaký potřebuje,“ řekl Dollar.