Ministr Kalousek uvažuje o odpočtu daní z nákupu jakéhokoliv vozu

Praha - Ministr financí Miroslav Kalousek uvažuje o možnosti odpočtu daně z přidané hodnoty u podnikatelů na jakékoliv auto, a to v souvislosti s podporou automobilového průmyslu zasaženého finanční krizi. Ministr to řekl v pořadu TV Prima Partie. Dosud si mohou podnikatelé, kteří platí DPH, odečíst z daní pouze nákup nákladního vozu nebo vozu s přepážkou, tzv. verze N1.

„O tomto návrhu již déle přemýšlím. Mohlo by to pomoci malým a středním podnikům i automobilovému průmyslu a odlehčí to i podnikatelům, plátcům DPH,“ uvedl ministr. Podle něj navíc tento krok může i zvýšit počet plátců DPH.Celkově je ale ministr v současné situaci odpůrcem veřejných výdajů na podporu jednotlivých průmyslových odvětví. „Veřejné výdaje nemohou být motorem růstu,“ uvedl ministr. Zároveň upozornil, že nakonec by byla vláda nucena si peníze půjčit a omezila by tak soukromé investice. „Vláda by si musela půjčit a tím vytěsnit soukromé investice, protože banky půjčí raději vládě,“ dodal.

Odpočet DPH je pak podle Kalouska jedním z mála systémových rozpočtových kroků na zmírnění dopadů krize. Jako další uvedl kvůli proexportnímu zaměření české ekonomiky posílení úvěrového rámce České exportní banky. "Nesmí se stát, aby exportní banka měla bonitní projekty a neměla peníze na jejich financování. Nyní proto posilujeme o miliardu, bude-li potřeba, tak posílíme více," uvedl Kalousek.