Japonsko napumpuje do ekonomiky další biliony

Tokio - Japonský premiér Taró Aso dnes představil další balíček opatření, který má do tamější ekonomiky nalít desítky bilionů jenů. Opatření mají posílit zaměstnanost, podpořit poskytování úvěrů a přinést kapitál na finanční trhy v zemi vycházejícího slunce. Již v říjnu Japonsko přijalo první balíček na podporu ekonomiky v hodnotě 27 bilionů jenů.

„Celosvětový útlum je označován za recesi v rozsahu, jenž přichází jednou za desetiletí,“ řekl Aso. Nový balík zahrnuje daňové úlevy a veřejné výdaje v hodnotě deseti bilionů jenů (2,2 bilionu korun). Počítá rovněž s použitím 13 bilionů jenů (2,8 bilionu korun) na podporu finančních trhů.

Japonsko již v říjnu představilo balík na podporu ekonomiky v hodnotě 27 bilionů jenů (5,8 bilionu korun). Ten zahrnuje například příspěvky pro rodiny, daňové úlevy u hypoték a program na pomoc bankovnímu sektoru. „Ekonomika se od té doby zhoršila více, než jsme očekávali,“ upozornil Aso. Poukázal zejména na pokles akcií a růst kurzu domácí měny, který má negativní dopad na japonské exportéry.

Řada japonských firem nyní kvůli slabé poptávce omezuje výrobu a snižuje počet zaměstnanců. Společnost Sony tento týden například oznámila, že zruší 8000 stálých pracovních míst ve výrobě elektroniky, omezí investice a stáhne se z neziskových aktivit. Dodala, že se zbaví rovněž 8000 přechodných pracovníků.

Japonská ekonomika se podle revidovaných údajů z tohoto měsíce nachází v hlubší recesi, než se dosud předpokládalo. Pokles hrubého domácího produktu ve třetím čtvrtletí totiž činil 0,5 procenta, zatímco předběžná zpráva počítala s poklesem jen o 0,1 procenta.

I tak se ovšem dnes kurz japonského jenu vyhoupl na historické maximum vůči americkému dolaru. Kolem 15:45 SEČ dolar vůči jenu oslabil o 1,4 procenta na 90,38 JPY, předtím se propadl až na 88,1 JPY, tedy na nejnižší úroveň od července 1995. Stojí za tím především krach jednání o státní pomoci americkému automobilovému průmyslu, který zvýšil averzi investorů vůči riziku.