Výstavba plynovodu Nabucco bude jako součást energetické bezpečnosti Evropy jednou z priorit českého předsednictví Evropské unii. „Je to priorita absolutní a je to vnímáno i našimi partnery a takto jsme se dohodli na jednání zemí Visegrádské čtyřky,“ řekl o významu projektu Topolánek.
Někteří odborníci jsou ale skeptičtí. Plynovod, kterým by měl začít proudit plyn ze zemí kolem Kaspického moře a také Blízkého východu do Evropy již v roce 2013, považují za téměř nereálný. „Rusko poměrně silně prosazuje své názory, uzavírá kontrakty o vyšších dodávkách právě z těch asijských zemí, které by měly posílat suroviny přes Nabucco. Staví tam nové plynovody,“ popsala komplikace stojící na cestě k diverzifikaci zdrojů a distribučních cest plynu analytička společnosti Cyrrus Lucie Kundrátová.
Stavba nového plynovodu je pro Česko důležitou otázkou. Přes Rusko totiž proudí do země 75 procent zemního plynu. Kdyby tak došlo k jakékoliv rozmíšce mezi východní velmocí a Českou republikou, mohlo by to pro nás znamenat značné problémy.
Plynovod Nabucco by měl přinést do Evropy ročně 30 miliard metrů krychlových plynu z oblasti Kaspického moře a Blízkého východu přes Turecko, Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko do Rakouska. Na stavbě nového kanálu by se měly podílet rakouská firma OMV, maďarský MOL, rumunský Transgaz, bulharský Bulgargaz, turecký Botas a německá firma RWE. Celý projekt by měl stát kolem 12 miliard dolarů.