Český pavilon pro Expo 2010 připraví firma Film Dekor

Praha - Český pavilon pro výstavu Expo 2010 v čínské Šanghaji připraví firma Film Dekor. Architektonickou soutěž vyhrála s projektem Urbanizovaná krajina. Dnes o tom informoval generální komisař Expa Pavel Antonín Stehlík. Podle něj dalo projekt této firmy na první místo všech 16 členů hodnotící komise. Firma s jedním ze svých tří projektů vyhrála zakázku v hodnotě 182,6 milionů korun.

Do soutěže na přípravu českého pavilonu se přihlásilo devět týmů. Jejich úkolem bylo přetvořit již hotový pavilon, který si Česká republika v Šanghaji pronajala. Podle Stehlíka si návrh týmu firmy Film Dekor získal komisi tím, že dokázal udělat z budovy reprezentativní záležitost.

„Okouzlil nás tím, že už na fasádě je struktura starého pražského města, že je vytvořena z puků, ze symbolů českého hokeje a českého úspěchu i obchodního, a že tu fasádu krásně propojil s vlastní výstavou,“ uvedl Stehlík.

Všechny přihlášené návrhy splnily maximální cenovou hladinu 185 milionů korun, které kancelář za opláštění a interiér pavilonu chce zaplatit. Výběrová komise, v níž byli architekti a zástupci státu, hodnotila atraktivitu řešení, cenovou výhodnost, funkčnost či souvislost s Českem.

Na českou prezentaci v Šanghaji stát vyčlenil 520 milionů korun, na realizaci a provoz českého stánku a jeho náplně na světové výstavě je vyhrazeno 34 procent z celkového rozpočtu.

Český pavilon bude obývat plochu 2 tisíc čtverečních metrů. Kromě kulturní prezentace bude mít za úkol přilákat i obchodníky ke společnému stolu. V pavilonu bude pro tyto účely meeting room pro české podnikatele a podle Stehlíka restaurace, „vyjímečná svým designem“.

Nejbližším úkolem Stehlíkova týmu bude vybrat jednoho generálního a tři hlavní partnery expozice. „Velký zájem zatím projevila Škoda auto, která má přímo v Šanghaji výrobní závod, nebo třeba Vítkovice Steel,“ uvedl Stehlík.