Experti varují: Internet Explorer chvíli nepoužívejte

Londýn - Odborníci na bezpečnost počítačů upozorňují uživatele nejrozšířenějšího internetového prohlížeče Internet Explorer (IE), aby ho po omezenou dobu vyměnili za jiný browser. Důvodem jsou nespecifikovaná bezpečnostní rizika programu a nutnost jejich eliminace. Trhlina v programu umožňuje "pirátům" převzít kontrolu nad citlivými daty uživatelů, varují IT experti. Microsoft momentálně připravuje opatření, která by měla problém vyřešit, a doporučuje uživatelům svého prohlížeče, aby si update co nejdříve nainstalovali.

„Microsoft pokračuje ve vyšetřování všech ohlášení veřejnosti o citlivosti programu Internet Explorer,“ uvádí se ve zprávě, kterou společnost publikovala na svých stránkách. Problémy s Explorerem řeší již čtvrtý den a ani špičkoví odborníci, kterých má firma nespočet, si s nimi nevědí rady a nevědí, kdy se je podaří odstranit.

„Může to být dnes odpoledne, ale může to být za dva za tři dny, může to být i za déle, protože my to musíme prověřit ve chvíli, kdy provedeme nějakou aktualizaci systému,“ vysvětlil v rozhovoru pro Českou televizi produktový manažer Microsoft Windows Lukáš Křovák.

Trhliny v bezpečnosti mají všechny používané verze programu, nejpostiženější je ale prý nová verze IE 7. „Jen v minulém týdnu bylo napadeno nejméně 10 tisíc webů,“ upozornil výrobce antivirového softwaru Trend Micro ve své výzkumné zprávě.

Odborníci míní, že to, jak pomalu Microsoft trhliny v prohlížeči odstraňuje, je pro firmu velkou ostudou. Na druhou stranu ale oceňují, že softwarový gigant chyby netají a o nedostatcích programu informoval veřejnost. Lidé teď o nebezpečí vědí a mohou používat internetové prohlížeče, ve kterých se chyby nevyskytly, například Firefox, Opera, Chrome nebo Safari.

Zároveň ale uživatele upozorňují, že do podobných problémů jako Internet Explorer se mohou dostat i další prohlížeče. „Každý prohlížeč je čas od času zranitelný,“ poznamenal expert na bezpečnost počítačů a editor magazínu PC Pro Darien Graham-Smith.

Nedostatky v bezpečnosti prohlížečů mohou uživatelům internetu pořádně zamotat hlavu. Počítačoví piráti se totiž díky nim mohou snáze dostat k tajným heslům například elektronického bankovnictví.