Odbory připravily podporu pro skláře bez práce

Světlá nad Sázavou/Praha - Málo, ale aspoň něco, to by se dalo říct o mimořádné podpoře, kterou pro zaměstnance zkrachovalých skláren ze skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT) připravil odborový svaz skla a porcelánu. Odbory počítají s tím, že každému skláři, který má dítě mladší patnácti let vyplatí 1000 korun. Reagují tak na výsledky dnešního přezkumného řízení pohledávek za firmou Sklo Bohemia ze Světlé nad Sázavou, které dalo sklářům jen malou naději na to, že své nevyplacené mzdy a odstupné uvidí.

Řada sklářů ze zkrachovalých podniků zůstala prakticky bez prostředků. Odbory proto už 3. listopadu vyhlásily sbírku mezi svými 70 organizacemi, aby mohly postiženým sklářům vyplatit mimořádné dávky. „Odborové organizace poslaly do podpůrného fondu zhruba 400 tisíc korun,“ informoval předseda svazu skla a porcelán Vladimír Kubinec.

Dalšího půl milionu přidala na pomoc lidem v tíživé situaci centrála odborového svazu. Kubinec odhaduje, že na příspěvcích pro děti rozdělí z fondu zhruba 500 tisíc korun.    

Výplaty a odstupné i po přezkumu v nedohlednu

Dnes rovněž proběhl přezkum pohledávek za zkrachovalými sklárnami ve Světlé. Věřitelé přihlásili pohledávky za 6,697 miliardy korun, z nichž insolvenční správkyně Helena Horová neuuznala pouze dvě dohromady za 16,32 milionu korun. Soud dnes ale navíc neuznal zajištěnou pohledávku banky Citibank a poslal ji do samostatného přezkumu, o což již delší dobu usilovaly odbory a dnes se k nim připojili i další věřitelé.

„My jsme s rozhodnutím soudu spokojeni,“ řekl Kubinec, který už několikrát nový insolvenční zákon kritizoval. Nelíbí se mu totiž, že posílil postavení zajištěných věřitelů na úkor zaměstnanců a dalších věřitelů.

Skupina Bohemia Crystalex Trading je největším výrobcem užitkového skla v Česku. Ještě v srpnu zaměstnávala na 5000 lidí. Kvůli nedostatku provozního kapitálu je ale mateřská společnost i čtyři dceřiné sklárny od 22. září v insolvenčním řízení. Zatímco BCT, Crystalex Nový Bor a Sklárny Kavalier Sázava chrání před věřiteli moratorium, Sklo Bohemia ve Světlé a Sklárny Bohemia v Poděbradech od září nevyrábějí a jsou v konkurzu. Už v listopadu z nich odešla většina zaměstnanců, podniky jim ale dluží mzdy za září a říjen a také odstupné.