Skupina J&T se chystá stavět elektrárnu v Moldavsku za 16 miliard korun

Praha - Česko-slovenská finanční skupina J&T pravděpodobně postaví a bude provozovat nedaleko moldavského Ungheni černouhelnou elektrárnu. Celková investice by mohla dosáhnout 615 milionů eur (asi 16 miliard korun). Realizace projektu je vázána na splnění několika podmínek, týkajících se například připojení elektrárny do energetické sítě.

Pokud se projekt uskuteční, měl by mít nový zdroj instalovaný výkon 350 megawattů s možností rozšíření o další dva bloky s podobnou kapacitou. Elektrárna by mohla být uvedena do provozu v roce 2015. Zhruba třetina produkce elektřiny vyrobené v Ungheni bude dodávána domácím odběratelům. Elektrárna ovšem bude mít připojení také k evropské energetické soustavě, část produkce tak bude moci exportovat do Evropské unie.

Případná výstavba elektrárny by byla historicky největší přímou zahraniční investicí v Moldavsku. „Stavba nového zdroje v Ungheni znamená důležitý krok směrem k posílení energetické nezávislosti a energetické bezpečnosti státu. Věříme také, že bude mít pozitivní dopady na ekonomiku celého Moldavska,“ uvedl partner skupiny J&T odpovědný za korporátní investice Daniel Křetínský. Ten dnes v moldavském Kišiněvě podepsal smlouvu o podmínkách výstavby nové elektrárny se zástupci vlády.

V tuzemsku skupina J&T spravuje majetkové účasti ve více než 20 podnicích, mezi které v sektoru energetiky patří Pražská energetika, United energy, Plzeňská energetika, První energetická či United energy trading. Současná instalovaná kapacita zdrojů J&T dosahuje v úhrnu 330 megawattů pro výrobu elektřiny a 1386 megawattů pro výrobu tepla.