V Česku dnes definitivně končí výroba zápalek

Sušice - Poslední den letošního roku znamená také konec 170leté tradice výroby zápalek v Sušicích. Sirkárna Solo, která je jediným výrobcem zápalek v Česku, propustí 57 lidí a se zbylými 25 zaměstnanci začne fungovat pouze jako obchodník. Podnik, který nemá žádné dluhy se s propuštěnými podle zákona vyrovná a vyplatí jim odstupné.

„Zisk z výroby zápalek v Česku je nízký. Výhled příštích let je ale velmi špatný. Enormně rostou ceny materiálů, energií a zvyšují se mzdy. Tomu ale neodpovídá růst světových prodejních cen, které stagnují,“ uvedl ředitel Sola Věroslav Puchinger. Podnik má navíc velmi silnou konkurenci hlavně z Pákistánu, ale i z Číny a Indie, jež mají výrazně nižší výrobní náklady. Navíc spotřeba zápalek v Evropě dlouhodobě značně klesá. Efektivitu výroby snížil také nepříznivý vývoj kurzu koruny.

Odboráři a pracovníci nechápou, že když má podnik zakázky, s výrobou končí. „Žádní zákazníci nám neubyli,“ potvrdil Puchinger. Firma jim bude stále dodávat zápalky, ale ne ze Sušice. „Byli jsme jedinou sirkárnou v Evropě, která jela. Navíc naše kvalita je lepší než indická nebo jiná,“ řekl šéf odborů Jaroslav Želízko. Mrzí ho, že už se v posledních letech vyráběly v podniku jen standardní domácnostní a kuřácké zápalky a speciality firma nakupovala odjinud.

Vybavení továrny zamíří do Indie

Podle Puchingera začne v lednu transport 25 až 30 kontejnerů prodané výrobní technologie do Indie, který bude ukončen do března. Ředitel zároveň nepotvrdil informaci odborů o tom, že by se už nyní objekt továrny nabízel k prodeji. Takových hal je jen v našem areálu hodně, dodal.


Solo, které snížilo za tři roky stav lidí na polovinu, vyváželo 85 procent produkce. Loni prodalo 400 milionů krabiček, meziročně o pětinu méně. Firma bude mít stále kontrolu nad ochrannými známkami s obrazy klíče nůžek a dýmky, jedněch z nejznámějších v ČR.