Také nošovický Hyundai zkrátí kvůli krizi pracovní týden

Nošovice - Automobilů Hyundai se letos v Česku vyrobí míň, než se původně čekalo. Po mladoboleslavské škodovce přišla i nejmladší česká automobilka s oznámením, že kvůli globálni krizi odvětví zkrátí pracovní týden na čtyři dny. Serveru E15 to dnes potvrdil odborový předák svazu KOVO Jiří Středula.

Mluvčí firmy odkázal pouze na středeční tiskovou konferenci. Podle informací E15 bude výroba zkrácena na dobu tří měsíců. Omezení začne během tohoto nebo příštího týdne. Zaměstnanci budou za den, kdy nebudou pracovat, dostávat část mzdy.

Oznámení o omezení výroby v Nošovicích přichází pouhé dva měsíce po jejím oficiálním zahájení. První evropská továrna korejské automobilky je schopna vyrobit až 200 tisíc automobilů ročně. Jediným modelem, který v současnosti sjíždí z jejích linek je hatchback nižší střední třídy Hyundai i30, který je přímým konkurentem například Škodě Octavia.

Škoda Auto vůbec nevyrábí

Právě mladoboleslavská Škoda Auto přišla jako první z velkých tuzemských automobilek s přestávkami ve výrobě. 19. prosince zahájila vůbec nejdelší odstávku ve své novodobé historii, výrobní linky se mají znovu rozjet až v noci z pondělí 12. ledna na úterý 13. ledna. Stejně jako Hyundai budou minimálně do června také závody škodovky fungovat jen čtyři dny v týdnu.

Krize automobilového průmyslu se v Česku začala projevovat v závěru uplynulého roku. Je důsledkem recese ve vyspělých ekonomikách. Automobily jsou totiž zpravidla první věcí, jejíž koupi spotřebitelé přehodnotí v době hospodářských problémů. Pro českou ekonomiku může být útlum výroby automobilů obzvláště bolestivým, jedná se totiž o klíčový sektor národního hospodářství.