Dohoda o monitorování plynu je podle Medveděva neplatná

Moskva - Dohoda o monitorovacím mechanismu tranzitu ruského plynu přes ukrajinské území je kvůli ukrajinským změnám neplatná. Uvedl to dnes ruský prezident Dmitrij Medveděv poté, co Rusové obdrželi podepsaný protokol o monitorovací misi, jehož převzetím Rusko podmiňovalo obnovení dodávek plynu do Evropy.

Ukrajinský vicepremiér Hryhorij Nemyrja totiž protokol podepsal s tím, že k němu připojuje ještě jednostrannou deklaraci, což ruská strana pokládá za porušení dohod. Ukrajinské prohlášení sice Moskva podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova oficiálně nedostala, ale text už koluje po médiích a obsahuje „lživá tvrzení“ a protiřečí uzavřeným dohodám.

„Z našeho pohledu je tato smlouva plně platná,“ uvedlo podle agentury DPA české prezidentství Evropské unie. Dodalo, že eurokomisař pro energetiku Andris Piebalgs jasně uvedl, že jednostranné vyjádření Ukrajiny není součástí dohody.

Video S plynem všechno jinak
video

S plynem všechno jinak

Velvyslanec ČR pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška prohlásil, že Rusko a Ukrajina ujistily, že mají zájem na rychlém obnovení dodávek. „Bohužel vidíme, že na obou stranách existují lidé, pro které by byl transparentní tranzit hospodářskou ztrátou,“ řekl Bartuška agentuře DPA.

Zdroj z ruské vlády řekl agentuře Reuters, že ruský premiér Vladimir Putin navrhl šéfovi Evropské komise Josému Barrosovi, aby se představitelé Ruska a Evropské unie v pondělí sešli k jednáním o plynu v Bruselu.

Medveděv: Dokument je neplatný

„Jsme nuceni považovat podepsaný dokument za neplatný,“ řekl podle agentury Reuters Medveděv. „Smlouva nebude realizována, dokud tyto klauzule nebudou ukrajinskou stranou odstraněny či jiným způsobem odvolány,“ dodal.

Ukrajinská premiérka Julija Tymošenková podle ruských médií v deklaraci uvedla, že Ukrajina byla a zůstává spolehlivým přepravcem plynu a nezastavila jeho dodávky do Evropy, ani neodebírala po 1. lednu neoprávněně plyn z tranzitu, ale veškerý plyn přepravovala dál. Ukrajina podle své premiérky do haléře splatila účty ruské straně za dodávky plynu.

Podle agentury RIA Novosti toto prohlášení protiřečí stanovisku Moskvy, podle níž Ukrajina ve středu 7. ledna úplně přerušila přepravu plynu do Evropy přes ukrajinské území. Podle ruského koncernu Gazprom evropští odběratelé kvůli ukrajinským údajným krádežím plynu z tranzitu nedostali evropští zákazníci více než 86 milionů metrů krychlových plynu. Gazprom také tvrdí, že část loňského dluhu Ukrajina dosud nezaplatila - až Gazprom obdrží 1,5 miliardy dolarů, které Kyjev prý už odeslal, bude ukrajinská strana ještě dlužit 614 milionů.

Ukrajinské prohlášení podle Medveděva nelze „nazvat jinak než výsměchem zdravému rozumu a porušením dříve dosažených dohod“. Kyjev se podle něj „provokativními a destruktivními kroky“ pokusil torpédovat dohodu o kontrole tranzitu plynu. Proto dal vládě pokyn neuplatňovat protokol, dokud ukrajinská strana připojené klauzule neodvolá.

Kyjevský údiv, že Rusko neobnovilo tranzit plynu

Kyjev naopak vyjádřil údiv nad tím, že Rusko ještě neobnovilo tranzit plynu, ačkoliv protokol o kontrole přepravy už byl podepsán. „Dokument byl podepsán asi ve dvě ráno. Všichni to vědí. Ale ani poté se plyn v potrubí neobjevil,“ prohlásil v ukrajinské televizi prezidentův zmocněnec pro energetickou bezpečnost Bohdan Sokolovskij. Dodal, že všech sedm skupin mezinárodních pozorovatelů už vyjelo na ukrajinské stanice, přes které putuje plyn do Evropy.

Na znění dohody o vytvoření týmu pozorovatelů se v sobotu a v noci na dnešek postupně shodli český premiér a předseda evropské rady Mirek Topolánek, Putin a Tymošenková.

Podmínkou Moskvy pro obnovení dodávek ruského plynu do zemí EU zároveň bylo i to, aby pozorovatelé unie dorazili k ruskému exportnímu plynovodu, což se dnes stalo. Podle dohody se Moskva a Kyjev zavázaly, že obnoví tok plynu, jakmile budou pozorovatelé na místě a obdrží podepsanou smlouvu.