Slovensko Jaslovské Bohunice spustí, důvodem je i požár v Novákách

Brusel - Slovensko spustí druhý reaktor jaderné elektrárny V1 v Jaslovských Bohunicích. V Bruselu to dnes po jednání s představiteli českého předsednictví i zástupci Evropské komise řekl slovenský ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek. Podle něj neřeší složitou situaci na Slovensku ani to, obnoví-li Rusko dodávky zemního plynu do Evropy dnes či v úterý.

„Potřebujeme minimálně 65 či 72 hodin vůbec na to, aby plyn přišel na Slovensko,“ řekl Jahnátek. Dodal, že podle posledních informací je navíc třeba 21 dní na to, aby se obnovila činnost prvního a druhého bloku tepelné elektrárny Nováky, kterou dnes poškodil požár. Podle Jahnátka má Slovensko mnohem větší problémy než v pátek a v sobotu.


Evropská komise dnes řekla, že pokud Slovensko reaktor spustí, bude to
jasné porušení evropských smluv. Jahnátek ale uvedl, že české předsednictví i eurokomisař Piebalgs přijali jeho argumenty na podporu obnovení činnosti reaktoru s pochopením. Bratislava podle něj pro komisi vypracuje podrobnou zprávu o současném stavu a rizicích. Podle ministra by Slovensko nemělo být za spuštění reaktoru nijak sankcionováno.

Video Vstup Evy Hrnčířové a reportáž Ladislava Kerekeše
video

Vstup Evy Hrnčířové a reportáž Ladislava KerekešeEK: Spuštění reaktoru by bylo jasným porušením smluv

Zástupci Evropské komise přitom ještě ráno tvrdili, že spuštění reaktoru by porušilo evropské smlouvy. „Bude to vážné porušení primárního práva Evropské unie a komise na to bude reagovat,“ uvedl mluvčí Evropské komise Ferran Tarradellas.

Proti obnovení provozu v Jaslovských Bohunicích dnes ostře vystoupil i rakouský ministr životního prostředí Nikolaus Berlakovich: „Není možné, aby spor o plyn napomáhal návratu jaderné energie zadními vrátky.“ Podle něj je současné jednání Bratislavy pro Rakousko zcela nepřijatelné. Berlakovich také uvedl, že kvůli plánům na obnovu provozu elektrárny už poslal protestní dopis svému slovenskému protějšku Jánu Chrbetovi i evropskému komisaři pro ochranu životního prostředí Stavrosu Dimasovi.

Fico: Delší omezení dodávek by poškodilo slovenskou ekonomiku

Řada slovenských firem byla nucena kvůli nedostatku zemního plynu omezit výrobu. Premiér Fico ale řekl, že letošní výkon ekonomiky by to nemělo výrazněji ovlivnit. „Pokud by krize (kvůli výpadku dodávek ruského plynu) trvala delší dobu a hovořili bychom o týdnech, tak by to určitě významně poškodilo slovenskou ekonomiku,“ řekl Fico.

/*json*/{"map":{"lat":48.4968151181,"lng":17.6830101013,"zoom":14,"mapTypeId":"satellite"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/