Ropa se obchoduje pod cenou barelu 35 dolarů, poptávka má dále klesat

Londýn/Paříž - Poptávka po ropě v letošním roce opět klesne, a to až o 940 tisíc barelů denně. V pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Denně by se tak mělo v celém světě v průměru spotřebovat 85,3 milionu barelů ropy, což by bylo o 0,6 procenta méně než loni. Světové ceny ropy se včera i dnes dál propadaly a americká ropa sestoupila o více než deset procent na měsíční minimum až ke 33 dolarům za barel.

IEA sdělila, že hlavním faktorem, který bude stát za poklesem poptávky, je zhoršující se stav globální ekonomiky. Loni poptávka po ropě podle předběžných odhadů klesla o 0,3 procenta, a pokud se naplní prognóza vývoje na letošní rok, bude tedy poptávka klesat dva roky v řadě. To se naposledy stalo před 26 lety.

S negativním odhadem se přidal i ropný kartel OPEC. Světová poptávka po ropě se v letošním roce sníží prudším tempem, než se původně předpokládalo. Slábnoucí ekonomika by navíc mohla pokles spotřeby suroviny ještě prohloubit, uvedla včera měsíční zpráva OPEC. Poptávka po ropě by letos měla podle nové prognózy kartelu klesnout o 180 tisíc barelů denně. Předchozí odhad přitom počítal s poklesem o 30 tisíc barelů denně nižším.

Video Reportáž o trhu s ropou
video

Reportáž o trhu s ropou

Cena benzinu začala růst

Ceny pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic pokračovaly minulý týden v poklesu. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 klesla o 27 haléřů na 22,36 Kč za litr. Motorová nafta zlevnila o 20 haléřů na 24,05 Kč za litr, vyplývá z dnešních údajů Českého statistického úřadu. Během tohoto týdne však ceny pohonných hmot obrátily
směr a zdražily o více než korunu, vyplývá z údajů společnosti CCS.