Plynová krize ohrožuje i Horní Jiřetín a Černice

Most – I kvůli probíhající plynové krizi se vláda vrátila k dřívějším plánům na těžbu uhlí na Mostecku. Její součástí je i vytěžení uhelných zásob pod obcemi Horní Jiřetín a Černice. Proti vládnímu záměru se navíc nestaví ani kraj, obyvatelé obou obcí, které by měly kvůli uhlí zmizet ze světa, se ale nemíní stěhovat. Těžařské společnosti se přesto chystají na jednání o koupi potřebných pozemků.

Plán těžby, který představilo ministerstvo průmyslu a obchodu, se sice o zbourání Horního Jiřetína a Černic nezmiňuje, ale řečené zásoby leží především ve směru, kde obě obce stojí.

„Bylo by velice nezodpovědné, kdybychom možnost využít zásoby, které jsou za limity, úplně a jednou pro vždy vyloučili,“ hájí rozhodnutí ministerstva jeho mluvčí Tomáš Bartovský.

Video Reportáž Jana Stuchlíka
video

Reportáž Jana Stuchlíka

Proti rozšíření těžby se nadále nechce stavět ani Ústecký kraj, který ji zatím blokoval. Svůj souhlas s prolomením limitů ale podmiňuje tím, že se zničením Horního Jiřetína a Černic budou souhlasit jejich obyvatelé.

Ti už dali najevo, že se vystěhovat nechtějí. „Domov se neprodává za peníze nebo kvůli uhlí,“ říká Miroslav Otcovský z občanského hnutí Kořeny. Plány státu se nelíbí ani vedení obou obcí. Místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt doporučuje, aby ministerstvo nejprve hledalo úspory a pokusilo se více využívat alternativní zdroje.

Těžařské společnosti se přesto připravují na jednání. „Jsme připraveni jednat o vypořádání střetu zájmů s obyvateli Horního Jiřetína,“ uvádí mluvčí společnosti Czech Coal Liběna Novotná.