Plán těžby, který představilo ministerstvo průmyslu a obchodu, se sice o zbourání Horního Jiřetína a Černic nezmiňuje, ale řečené zásoby leží především ve směru, kde obě obce stojí.
„Bylo by velice nezodpovědné, kdybychom možnost využít zásoby, které jsou za limity, úplně a jednou pro vždy vyloučili,“ hájí rozhodnutí ministerstva jeho mluvčí Tomáš Bartovský.

Reportáž Jana Stuchlíka
Proti rozšíření těžby se nadále nechce stavět ani Ústecký kraj, který ji zatím blokoval. Svůj souhlas s prolomením limitů ale podmiňuje tím, že se zničením Horního Jiřetína a Černic budou souhlasit jejich obyvatelé.
Ti už dali najevo, že se vystěhovat nechtějí. „Domov se neprodává za peníze nebo kvůli uhlí,“ říká Miroslav Otcovský z občanského hnutí Kořeny. Plány státu se nelíbí ani vedení obou obcí. Místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt doporučuje, aby ministerstvo nejprve hledalo úspory a pokusilo se více využívat alternativní zdroje.
Těžařské společnosti se přesto připravují na jednání. „Jsme připraveni jednat o vypořádání střetu zájmů s obyvateli Horního Jiřetína,“ uvádí mluvčí společnosti Czech Coal Liběna Novotná.